3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai feltörekvő devizák közül a román lej után a második legnagyobb bukást szenvedte el a forint azt követően, hogy a jegybank két lépésben összesen 50 bázisponttal vágta vissza az alapkamatot - áll a Bloomberg összegzésében. Az év eddigi részét tekintve azonban 11 százalékos erősödésével még mindig világbajnok a magyar fizetőeszköz.

Az augusztusi és szeptemberi kamatvágások után az elemzők sorra vágják vissza előrejelzésüket a forint árfolyamával kapcsolatban, szinte mindenki a jelenleginél gyengébb devizával számol az év végén, mint a mostani szint. "A hitelesség kérdése egyre több piaci szereplőben vetődik fel a két kamatvágás után" - mondta a Bloombergnek Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője. A kétségek akkor vetődtek fel először, amikor tavaly tavasszal a parlament a kormánytöbbségnek köszönhetően négy új tagot nevezett ki a Monetáris Tanácsba, utána viszont másfél évig nyugalom volt a jegybankban, mostanra éleződtek ki annyira a nézetkülönbségek, hogy a négy külsős tag szembe menjen az elnökkel és a két alelnökkel.

"A jegybank döntései az ország gazdasági helyzetén és kockázati megítélésén alapulnak és függetlenek a kormánytól" - válaszolta még október elején a második kamatvágás után a hírügynökségnek a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A kabinet hozzátette: a kormánynak nincs árfolyamcélja az euró/forint jegyzésre, olyan stabil árfolyam elérését tartják kívánatosnak, mely kiszámítható környezetet teremt a gazdasági szereplők számára.

Az augusztusi kamatvágás előtt a forint 14 százalékos erősödést mutatott az év első nyolc hónapjában, ebből most másfél hónap alatt három százalékot visszaadott, de 11 százalékos szárnyalásával továbbra is a világ legjobban teljesítő devizája 2012-ben a Bloomberg adatai szerint. Az elemzők most további 50 bázispontos kamatvágásra számítanak miután a külső tagok elismerték, hogy kamatcsökkentési ciklusba kezdtek, és elsődleges céljuk a gazdaság felpörgetése akár az infláció emelkedésének árán is.

Az utóbbi két kamatdöntést és következményeit látva a legtöbb elemző rontotta a forintra megfogalmazott kilátását. A CIB Bank például még kifejezetten optimistának számít azzal, hogy 285 körüli árfolyamra számít az idei év végén és 2013 első negyedévében is. Az Erste szakemberei a kamatvágások miatt a 282,50-ről 292,50-re emelték év végi várakozásukat az euró/forint keresztárfolyammal kapcsolatban. Emellett utóbbi cégnél a tízéves kötvényhozamok esetében is fordulatra számítanak: azok után, hogy az utóbbi négy hónapban 180 bázispontos esést mutatott a jegyzés, az év végére szerintük a mostani 7,25 százalék körüli szintről 7,4 százalékig emelkedhet.

A külföldi szakemberek közül a Goldman Sachs elemzői arra számítanak, hogy az év végére 292-ig gyengül majd a forint az euró ellenében, míg egy év múlva ismét 300-nál lesz az árfolyam. Véleményüket azzal indokolták, hogy szerintük még nehéz és hosszú tárgyalássorozatnak néz elébe a kormány a nemzetközi szervezetekkel egy újabb esetleges hitelcsomagról.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!