Az augusztusi és szeptemberi kamatvágások után az elemzők sorra vágják vissza előrejelzésüket a forint árfolyamával kapcsolatban, szinte mindenki a jelenleginél gyengébb devizával számol az év végén, mint a mostani szint. "A hitelesség kérdése egyre több piaci szereplőben vetődik fel a két kamatvágás után" - mondta a Bloombergnek Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője. A kétségek akkor vetődtek fel először, amikor tavaly tavasszal a parlament a kormánytöbbségnek köszönhetően négy új tagot nevezett ki a Monetáris Tanácsba, utána viszont másfél évig nyugalom volt a jegybankban, mostanra éleződtek ki annyira a nézetkülönbségek, hogy a négy külsős tag szembe menjen az elnökkel és a két alelnökkel.
"A jegybank döntései az ország gazdasági helyzetén és kockázati megítélésén alapulnak és függetlenek a kormánytól" - válaszolta még október elején a második kamatvágás után a hírügynökségnek a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A kabinet hozzátette: a kormánynak nincs árfolyamcélja az euró/forint jegyzésre, olyan stabil árfolyam elérését tartják kívánatosnak, mely kiszámítható környezetet teremt a gazdasági szereplők számára.
Az augusztusi kamatvágás előtt a forint 14 százalékos erősödést mutatott az év első nyolc hónapjában, ebből most másfél hónap alatt három százalékot visszaadott, de 11 százalékos szárnyalásával továbbra is a világ legjobban teljesítő devizája 2012-ben a Bloomberg adatai szerint. Az elemzők most további 50 bázispontos kamatvágásra számítanak miután a külső tagok elismerték, hogy kamatcsökkentési ciklusba kezdtek, és elsődleges céljuk a gazdaság felpörgetése akár az infláció emelkedésének árán is.
Az utóbbi két kamatdöntést és következményeit látva a legtöbb elemző rontotta a forintra megfogalmazott kilátását. A CIB Bank például még kifejezetten optimistának számít azzal, hogy 285 körüli árfolyamra számít az idei év végén és 2013 első negyedévében is. Az Erste szakemberei a kamatvágások miatt a 282,50-ről 292,50-re emelték év végi várakozásukat az euró/forint keresztárfolyammal kapcsolatban. Emellett utóbbi cégnél a tízéves kötvényhozamok esetében is fordulatra számítanak: azok után, hogy az utóbbi négy hónapban 180 bázispontos esést mutatott a jegyzés, az év végére szerintük a mostani 7,25 százalék körüli szintről 7,4 százalékig emelkedhet.
A külföldi szakemberek közül a Goldman Sachs elemzői arra számítanak, hogy az év végére 292-ig gyengül majd a forint az euró ellenében, míg egy év múlva ismét 300-nál lesz az árfolyam. Véleményüket azzal indokolták, hogy szerintük még nehéz és hosszú tárgyalássorozatnak néz elébe a kormány a nemzetközi szervezetekkel egy újabb esetleges hitelcsomagról.
mfor.hu