A hét elején még 40 dollár felett volt az olaj ára a világ árupiacain, az utóbbi két napban azonban meredeken esett az árfolyam, így csütörtök reggel már csak 36 dollárt ért egy hordó nyersolaj. Az amerikai élénkítő csomag elfogadása, illetve a szerdán bejelentett készletemelkedés mozdította elsősorban lefelé az árfolyamot.
Az amerikai bankmentő csomag és a gazdaságélénkítő tervek elfogadása negatív hatással volt a tőzsdére kedden, a döntések hatására az olaj ára is elkezdett esni. A csomag nagyságát látva ugyanis a befektetők egy része rájött, hogy a világgazdaságban a korábban vártnál is nagyobbak a gondok, ez pedig a nyersanyag iránti kereslet további csökkenését eredményezheti.
Szerdán aztán meg is jelentek annak első jelei, hogy kevesebb olaj fogy: a tengerentúlon közölt készletadatok a várt 3,4 millió hordós emelkedés helyett jóval nagyobb mértékű, 4,7 millió hordós növekedést tartalmaztak. Az utóbbi hat hétben, azaz az év eleje óta már összesen több mint 30 millió hordóval emelkedtek az Egyesült Államok olajkészletei.
A nemzetközi jóslatok is egyre inkább az olajfelhasználás csökkenésének irányába hatnak: a párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség szerdán közölte legfrissebb előrejelzését, mely szerint 2009-ben napi 84,7 millió hordó lesz a kereslet, ez 570 ezerrel kevesebb a legutóbbi prognózisnál.
Egyes szakemberek szerint a folyamatosan csökkenő olajárak középtávon oda vezethetnek, hogy a cégek bezárják azokat a mezőiket, ahol drágán tudnak olajat termelni, mivel nem lesz kifizetődő a termelés. A termelés csökkenése pedig akár megállíthatja az árfolyam esését - vélekednek az elemzők.
Idén az év eleje óta már 19 százalékkal esett az olaj ára a világpiacon, míg az egy évvel ezelőtti szinthez képest 61 százalékos volt a zuhanás.