Világszerte folytatódott a hétfőn kezdődött gyengülés a részvénypiacokon, a Budapesti Értéktőzsde vezető papírjai sem tudták kivonni magukat a rossz hangulat alól. A nemzetközi piacokon a sertésinfluenza-járvány terjedése miatt alakult ki negatív hangulat, miközben a forint is rosszul kezdett a bankközi devizapiacon.
A BUX index délelőttre 12 221 pontig esett vissza, ez 1,59 százalékkal volt alacsonyabb, mint a hétfői záróértéke. A forgalom kicsit magasabb volt a nyitás után, mint a hét első napján, az első néhány óra alatt 4,2 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető papírok mindegyike visszaeséssel kezdte a keddi napot, főleg az OTP gyengülése volt jelentős. A bank részvényei 2,34 százalékkal lettek olcsóbbak délelőttre, így 2508 forintba kerültek. A Mol árfolyama 10 000 forintig esett vissza, ez 1,96 százalékkal volt alacsonyabb, mint hétfő délután. A Magyar Telekomról a hét első napján esett le az osztalékszelvény, ennek volt köszönhető a jelentős gyengülés. Kedden aztán a vártnak megfelelően kicsit magához tért a távközlési részvény, mely 0,97 százalékos lecsorgást követően 510 forintot ért.
A gyógyszergyártók is rosszul kezdték a napot, pedig hétfőn a világ tőzsdéin még jól tartotta magát a szektor, sőt itthon is sokáig pluszban volt a Richter. A keddi nyitás után az Egis 1,23 százalékkal esett vissza, 11 630 forinton állt, míg a Richter 28 500 forintos szintje 1,04 százalékkal maradt el a hétfői zárástól.
A forint kedden is rosszul kezdett a bankközi devizapiacon, délelőttre 296,22-ig gyengült az euróval szemben, ami több mint fél százalékos forintesést jelentett hétfőhöz képest. A dollárért 227,17 forintot kellett adni, míg a svájci frank árfolyama 196,50 forint volt.
A nemzetközi piacokon jórészt a Mexikóból indult sertésinfluenza-járvány gazdasági hatásai miatt bizonytalanok a befektetők, ugyanis egyre többen vélik úgy, hogy egy esetleges világméretű járvány csak még mélyebb recesszióba taszítaná a világgazdaságot. A világ tőzsdéin éppen ezért már hétfőn elkezdődött az esés, ami kedden is folytatódott.
Londonban az FTSE index az első néhány órában 1,98 százalékkal esett vissza, míg a frankfurti DAX 2,62 százalékot veszített értékéből. Régiónkban a varsói tőzsde vezető indexe, a WIG 20 1,97 százalékos mínuszban volt délelőtt, míg a prágai PX 1,99 százalékot bukott.
A tengerentúlon is rossz a hangulat, ráadásul ott tovább nehezíti a helyzetet, hogy folyamatosan jönnek a pletykák a hétfőn megjelenő banki stressz tesztekkel kapcsolatban. Kedden például a Wall Street Journal cikkezett arról, hogy a Citigroup és a Bank of America is több milliárd dolláros tőkeemelésre kényszerülhet. A Wall Street vezető határidős indexei délelőtt 1,5 százalék körüli mínuszban voltak, így ha csak nem jön valami örömhír, akkor negatív lehet a nyitás magyar idő szerint délután fél négykor.