3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt két nap zuhanása után nehezen áll talpra a BUX index, ma sem tudott erősödni a nyitás után, délelőtt 0,58 százalékkal állt tegnapi értéke alatt.

Az amerikai tőzsdék tegnapi emelkedése sem volt elég ahhoz, hogy Európa egyértelműen felfelé induljon ma. A BUX pluszban nyitott, majd visszaesett, onnan kezdett ismét felkapaszkodni. Ma nem jelennek meg jelentős makroadatok, várhatóan a tengerentúlról érkező vállalati hírek és esetleg az olajár mozgathatják az indexeket.

A BUX délelőtt 18 494 ponton állt, ez 0,58 százalékkal volt alacsonyabb a tegnapi záróértéknél. A napi részvényforgalom ma is magas, úgy tűnik, hogy az elmúlt napokban tapasztalt pánik megélénkítette a piacot. A nyitás utáni órákban 5,6 milliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel. A vezető papírok vegyesen szerepelnek: a Mol 15 300 forintot ért, ez 1,29 százalékkal kevesebb, mint tegnap délután, míg az OTP 0,44 százalékos erősödés után 6349 forintot ért. Tovább folytatódik a Magyar Telekom vesszőfutása: a távközlési cég részvényei újabb 0,4 százalékot buktak, délelőtt 755 forintot értek.

Vegyesen kezdtek a gyógyszeripari papírok a piacon: az Egis 0,78 százalékkal erősödni tudott a tegnapi zuhanás után, a Richter viszont 0,18 százalékot veszített értékéből.

A nemzetközi pénzpiacokon kicsit megnyugodni látszik a hangulat, miután a Fed tegnap 85 milliárd dolláros hitelt nyújtott az AIG biztosítónak, így a cég megmenekülhet. Közben a hétfőn csődöt jelentett Lehman Brothers üzletágait elkezdték szétszedni, a Barclays aprópénzért jutott hozzá a vállalat észak-amerikai befektetési divíziójához és a központ épületéhez.

További megnyugvást hozott a piacra, hogy a Goldman Sachs és a Morgan Stanley tegnap a vártnál jobb negyedéves eredményeket közöltek, így egyelőre nem kell attól tartani, hogy újabb bank kerülne bajba az Egyesült Államokban. A Morgan Stanley tegnap a tőzsdezárás után közölte eredményeit, melyekből kiderült, hogy a harmadik negyedévben alig csökkent a cég profitja tavalyhoz képest. Ez a hitelválság közepette meglepően jó eredmény.

Ma nem várható igazán jelentős makroadat megjelenése, talán csak a Bank of England inflációs jelentésére érdemes figyelni, mely iránymutatást adhat arra nézve, milyen monetáris politikát fog folytatni a jövőben a brit jegybank. A jelentés középpontjában várhatóan az olajárak esése lesz, mely mérsékelheti az inflációt.

Az elmúlt két nap zuhanása után ma kissé korrigált az olajár a világpiacon. Délelőtt 94,03 dollárba került egy hordó nyersolaj a piacon, ez 2,88 dollárral volt magasabb a tegnapi árfolyamnál. Hétfőn és kedden mintegy 10 dollárral esett az árfolyam, ennek a korrekciója tapasztalható most.

A vezető nyugat-európai piacok is nehezen térnek magukhoz a sokk után, ma a kereskedés elején nem tudtak jelentősen erősödni az indexek. A francia CAC 40 délelőtt 0,16 százalékos mínuszban volt, az FTSE 2,69 százalékot bukott az első néhány órában, míg a DAX 0,2 százalékkal erősödni tudott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!