3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vártnak megfelelően sikerült pluszban nyitnia a Budapesti Értéktőzsde BUX indexének, de a pozitív hangulat csak néhány percig tartott ki, hamar visszahúzták pénteki értéke alá a mutatót. A gyengülést továbbra is az OTP vezeti, mely a hétfői nyitás után pár óra alatt újabb 5 százalékot bukott. A nemzetközi piacokon pozitív a hangulat, úgy tűnik, csak mi szenvedünk.

Nem tartott ki sokáig az optimista hangulat a Budapesti Értéktőzsdén hétfőn reggel, az első néhány óra után már pénteki záróértéke alatt állt a BUX index. Elsősorban az OTP húzza lefelé a piacot 5 százalékos esésével, de a Richter is jelentősen veszített értékéből. A forint eleinte erősödött a hét elején, majd pár óra után megfordult az irány, jelenleg a délutáni kamatdöntésre várnak a befektetők a devizapiacon.

A BUX index hétfőn délelőttre 10 113 pontig esett vissza, ez 2,58 százalékkal volt alacsonyabb pénteki értékénél. A több mint 200 pontos esés mellett a forgalom átlagosnak volt mondható, az első néhány órában közel 4 milliárd forint cserélt gazdát.

A blue chipek közül továbbra is az OTP vezeti lefelé a piacot. A múlt heti mintegy 30 százalékos gyengülés után a nyitás után újabb 4,72 százalékot bukott a bankrészvény, mely így 1715 forintba került. A Mol egy darabig kitartott az emelkedésben, délelőttre azonban már 1,18 százalékos mínuszban volt, 8800 forintba került. Folytatta a visszaesést a Magyar Telekom is, mely kedden reggel közli negyedik negyedéves eredményeit. A távközlési részvények a hétfői nyitás után 520 forintba kerültek, ami 3,53 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki árfolyamnál.

A gyógyszeripari részvények is rosszul kezdték a hetet, különösen a Richter veszített jelentősen értékéből. A legnagyobb súlyú BUX-komponens részvényei 23 800 forintot értek, ez 2,66 százalékkal volt olcsóbb, mint pénteken. Az Egis 1,35 százalékos bukott, így 10 600 forintért cseréltek gazdát a kisebb gyógyszercég papírjai.

A forint reggel 300 alá erősödött, de nem tudott tartósan abba az irányba menni. Nem sokkal a kezdés után megfordult az irány, és kicsit visszagyengült a magyar fizetőeszköz, de így is maradt 300 körül az euró jegyzése. Délelőtt 299,83 forintot kellett adni egy euróért, a dollár ára 234 forint volt, míg a svájci frankot 201,95 forintért vették.


Magyar szempontból a legfontosabb esemény hétfőn az MNB kamatdöntő ülése lesz, melynek eredményét délután kettőkor hozzák nyilvánosságra. Nehéz helyzetben van a jegybank, ugyanis a kamat további csökkentésére a gyenge forint miatt nincs lehetőség, míg egy kamatemeléssel hitelességét kockáztatná. Éppen ezért a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy kivárnak a döntéshozók, 9,5 százalékon tartják az alapkamatot.

Az újabb gyengüléssel a BUX jelentősen lemaradt a nemzetközi, de még a régiós piacoktól is, ugyanis a hétfői nap jórészt emelkedéssel kezdődött a világ tőzsdéin. A varsói WIG 20 index 0,91 százalékos pluszban volt a nap első felében, míg a prágai tőzsde PX 50 indexe 1,3 százalékot javított reggel. Nyugat-Európában az FTSE 1,25 százalékkal állt pénteki értéke felett, a DAX pedig 1,84 százalékkal ugrott meg. Az amerikai határidős indexek is 1,5 százalék feletti pluszban voltak délelőtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!