3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfőn említésre érdemes hírek is napvilágot láttak, a forint ennek ellenére gyakorlatilag komoly mozgás nélkül fejezte be a napot. A magyar fizetőeszközzel némileg a 265-ös szint felett kereskedtek a hét első napján az euró ellenében.

A késő délutáni órákban az eurót a 265,40-265,50-es szint közelében jegyezték. Hétfőre virradóra a jegyzés 265,00 közvetlen közelében mozgott a nemzetközi kereskedelemben. A térségbeli devizák stabil, de az elmúlt két hetinél kissé gyengébb árfolyamot tartottak hétfőn. A magyar és a román jegybanki kamatvágásnak gyakorlatilag semmiféle érezhető hatása nem volt az árfolyamokra. A román jegybank 50 bázisponttal 6,5 százalékra, a magyar jegybank 25 bázisponttal 5,5 százalékra csökkentette alapkamatát. Mindkét alapkamat rekord alacsony szintre érkezett.

Az MNB kamatvágást követő tájékoztatóján elhangzottak is teljes mértékben megfeleltek a piaci várakozásoknak: a piacon 25 bázispontos, esetleg 50 bázispontos vágást vártak, a monetáris tanács pedig szoros szavazati aránnyal döntött 25 bázispontos csökkentés mellett 50 bázispont ellenében. A monetáris tanács indoklása szerint a közép-kelet-európai régió és Magyarország elmúlt hetekben javuló kockázati megítélése tette lehetővé a kamatvágást.

A térségbeli devizák meggyőző stabilitással vészelték át a görög adósságszolgálat uniós megtámogatása körül kialakult bizonytalansággal terhelt elmúlt két hetet. Miközben az euró az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben fokozódó bizalomhiány miatt tíz havi mélypontra esett a dollárral szemben, árfolyamaik stabilan, viszonylag szűk tartományban maradtak, holott korábban az euró/dollár árfolyammal szoros korrelációban mozogtak.

A forint péntek délután, a térségbeli devizákat általában is érintő, korábbi nyereségek lefölözésére irányuló korrekciós gyengülés során lépte át a 265 forintos euró jegyzést, miután két héten keresztül a 260-265 forintos euró jegyzési tartományban mozgott. A forint tavaly augusztus óta a 265-275 forintos euró jegyzési tartományban mozgott.

A kereskedők mérsékelten erősödő tendenciát várnak a héten a térségbeli devizák körében, párhuzamosan az általánosan javuló piaci befektetői hangulattal, jórészt a görög adósságszolgálati válság rendeződő körvonalainak köszönhetően. Emellett a hét számos, az amerikai és az európai gazdasági fellendülés ütemének megítélése szempontjából fontos makrogazdasági adatot tartogat, amelyeknek javuló értékeket előlegezett meg a piac.

A dollárt hétfőn délután fél ötkor forinton, az eurót 1,3448 dolláron jegyezték. Péntek délután a dollár jegyzése  forint, az euró jegyzése 1,3397 dollár volt. A svájci frankot 185,63 forinton jegyezték 185,96 forint után, 100 japán jent pedig 213,51 forinton jegyeztek 214,29 forint után.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!