3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ázsiai kereskedés megadta az alaphangulatot a csütörtöki napra. Mindenütt zuhannak a piacok. Soros óriási krízist vizionalizál.

Ahogy arról beszámoltunk, a kínai tőzsde csütörtökön ismét hatalmas veszteséggel zárta a mindössze 30 perces kereskedést. A héten már második alkalommal kellett felfüggeszteni a kereskedést a sanghaji és a sencseni tőzsdéken, miután a vezető részvények árfolyamát követő CSI300 index csökkenése átlépte a 7 százalékos küszöbértéket.

A távol-keleti országban az elmúlt napok gyenge makrogazdasági adatai után az okozott pánikot, hogy a kínai jegybank a csütörtöki piacnyitás előtt a befektetői várakozásoknál alacsonyabb értéken, 6,5646 jüan/dollárban állapította meg a napi hivatalos középárfolyamot. A kínai esés megtette a hatását szerte Ázsiában, hiszen a régió tőzsdéi mind 2 százalék feletti mínuszokkal zártak, Tokióban, Szingapúrban és Hong Kongban is 2-2,5 százalékos gyengülés volt.

Az európai piacokon is az eladók domináltak a délelőtt során. Délután fél egykor a frankfurti DAX-index 3,50 százalékos, a londoni FTSE-100 index 2,68 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 2,75 százalékos mínuszban állt. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 3,03 százalékkal, a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSE Eurofirst 300 indexe pedig 3,16 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai záróértékénél.

Az európai tőzsdék vezető indexei közül három százalékot meghaladó veszteséget mutatott az osztrák (-3,98 százalék), a finn (-3,39), a görög (-5,17), a holland (-3,46), a norvég (-3,57) és a svéd (-3,15) is. Ugyanakkor máshol sem volt sokkal jobb a helyzet, Zürichben 2,90, Madridban 2,81, Lisszabonban 2,21, Varsóban 2,24, Milánóban 2,66, Dublinban 2,81, Koppenhágában pedig 2,72 százalékos veszteségben álltak az irányadó mutatók.

Botrányok, amelyek megrázták a cégvilágot


Ezekhez az értékekhez képest a magyar piac mutatója a BUX még viszonylag jól állt, hiszen 14 órakor 2 százalékos gyengülést mutatott. A pesti parketten az OTP papírjai követték leginkább a nemzetközi folyamatokat, hiszen 3 százalékkal estek a bank részvényei.

Az olajpiacon is komoly zuhanás volt. A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, a Brent és a WTI ára a februári határidős jegyzésekben több mint egy évtizedes mélypontra zuhant csütörtökön. Eddigi napi mélypontján az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 32,16 dollár volt, ami 2004 áprilisa óta a legalacsonyabb. A West Texas Intermediate (WTI) jegyzése 32,10 dollárra, 2003. decemberi szintre esett.

A tengerentúlon a nyitás előtt az elemzők újabb gyenge napot várnak, és a szerdai 250 pontos mínusz után a Dow Ipari Átlag újra 100 pontnál nagyobb esést szenvedhet el. A hangulat az USA-ban is meglehetősen borús, egyre több elemző és nagybefektető ad hangot annak a véleményének, hogy nagy bajok lehetnek a piacokon. A Bloomberg például csütörtökön a világ egyik legismertebb befektetőjét, Soros Györgyöt idézte, aki azt feltételezi, hogy a 2008-ashoz hasonló krízis fenyeget.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!