2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A ma reggel kirobbant orosz-grúz válság a tőzsdéken is éreztette hatását: az orosz piacon a Gazprom például 8 százalékot bukott, a londonban forgó Bank of Georgia pedig 21 százalékot veszített értékéből.

A ma kezdődött nemzetközi válság az orosz és grúz piacokra is negatív hatással van, sőt ha hosszan elhúzódik, akkor a nemzetközi hangulatot is negatívan befolyásolhatja. A Concorde elemzői egyelőre óva intik a befektetőket a grúz tőzsdétől, mivel még senki nem látja a végkifejletet.

Az orosz piacra már amúgy is negatív hatással volt az olajár visszaesése, ma pedig 5,5 százalékkal estek vissza a vezető moszkvai indexek. A Gazprom eddig a válság legnagyobb vesztese, az olajcég 8 százalékkal lett olcsóbb. Ennél is rosszabbul járt a Bank of Georgia, melynek részvényeivel a londoni tőzsdén kereskednek, ma már 21 százalékot buktak a papírok.

A válság végkifejlete még messze van, mivel Oroszországnak csak indok volt Dél-Oszétia megtámadása, várhatóan addig nem nyugszik, míg a jelenlegi grúz kormányt el nem távolítja a hatalomból. A legfőbb kifogás, hogy a volt szovjet tagköztársaság kormánya Nyugat-barát, a NATO-hoz is csatlakozni szeretne. A kormány megbuktatása még messze van, ezért egyelőre bizonytalan a helyzet a grúz tőzsdén. Éppen ezért egyelőre nem ajánlják a Concorde elemzői a befektetéseket ezen a piacon, amíg nem tisztázódik a helyzet.

Az orosz tőzsde viszont továbbra is vonzó, az olajár-zuhanás ellenére elképesztően olcsó, ráadásul most az olajár esésével együtt a dollár is erősödik, így az exportcégek - mint például a Gazprom - profitjára nincs hatással.

A háború komolyodásával egyre nagyobb hatással van a többi piacra is. A BÉT-en például az OTP mai meredek zuhanása betudható annak, hogy erősen függ az orosz piactól. Ma már 4,5 százalékkal olcsóbbak lettek a magyar bankpapírok. Ugyanez igaz a Raiffeisenre is, mely az utóbbi órákban bukott 5 százalékot, az orosz kitettséggel nem rendelkező Erste viszont csak 2 százalékot esett.

A magyar piacon a Richter és az Egis függ még erősen az orosz felvevőpiactól, ennek ellenére a gyógyszerrészvények erősödni tudtak ma.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!