2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kína határozottan ellenzi az Irán elleni szankciókat, mert úgy véli, azok nem fognak eredményre vezetni - derül ki a külügyminisztérium szóvivői irodájának közleményéből, amelyet a Hszinhua hírügynökség közölt csütörtökön.

"Körültekintés nélkül nyomást gyakorolni Iránra és szankciókat bevezetni ellene nem konstruktív lépés" - szögezi le a közlemény, hozzátéve azokat az ismert fordulatokat, amelyek szerint Kína mindig a párbeszéd és a konzultáció híve a vitás nemzetközi kérdések rendezésében, valamint hogy reméli: az érintett felek szem előtt tartják a térség békéjének és stabilitásának szükségességét.

A külügyminisztérium arra reagált, hogy az Európai Unió hétfőn bejelentette: gazdasági büntetőintézkedéseket vezet be Irán ellen.

Peking már többször közölte: nem vesz részt Irán gazdasági szankcionálásában. Ennek egyik nyilvánvaló magyarázata, hogy olajimportjának jelentős hányadát, 11 százalékát szerzi be a közép-keleti országból.

Megfigyelők szerint az EU lépésével és azzal, hogy más országok is - köztük Japán és Dél-Korea - lemond az iráni olajbeszerzésről, vevő nélkül marad a teljes iráni export fele, amire Teherán állításával ellentétben, nem lesz könnyű azonnal új vásárlót találni.

A legvalószínűbb új felvásárlók az Iszlám Köztársaság legnagyobb partnerei, Kína és India, amelyek eddig ellenálltak a szankciókhoz való csatlakozásra irányuló washingtoni nyomásnak. Mindazonáltal a piaci elemzők úgy vélik, még ha a kínai olajvállalatok és az indiai importőrök a szankciók haszonélvezői lesznek is, e két ország nem fogja kiváltani szaúdi és orosz olajimportját iránival.

Peking a diplomácia frontján újra és újra a tárgyalások folytatására igyekszik rávenni Teheránt. Az iráni Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács delegációjának minapi látogatásakor is azt hangsúlyozták, hogy Irán kész a tárgyalásokra a nyugati hatalmakkal nukleáris dossziéjáról, és hajlandó megerősíteni együttműködését a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ).

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!