Az elmúlt két hétben a piac tanácstalanná vált a „hogyan tovább”-ot illetően. A következő napok kérdése az, hogy vajon lehet-e tovább emelkedni akkor, ha már oxigénpalackra van szükség az új magasságokba emelkedéshez - olvasható a Quaestor szerdán megjelent technikai elemzésében, mely a magyar tőzsde kilátásait elemzi.
Egyes papírok olyan szinteken járnak, amelyek a hosszú távú csökkenő trend vonalát közelítik. Vagyis az a kérdés, hogy a medvepiaci emelkedés képes-e hosszú távú emelkedésbe átlépni - állapítják meg a brókercég szakemberei. Az index egy 1200 pontos sávban ingadozik, jelenleg annak éppen a teteje felé halad. Ez a folyamat egyébként a március elején indult emelkedő trendcsatornán belül zajlik, tehát jelenleg a további emelkedés megszakadásának veszélye nélkül folytatódhat. A kritikus érték azonban a legutóbbi csúcs 16176 pont közelében. Ennek meghaladása nélkül ugyanis könnyen kettős csúcs formáció alakulhat ki, amely az eddig uralkodó trend megszakadásának előjele lenne.
A korábbi csúcspont után az emelkedést egy októberben hagyott igen széles rés felső széle korlátozza, 17400 pontnál. Ezt megelőzően, 16500-nál a jelenleg uralkodó trendcsatorna felső széle jelenthet korlátot. A korábbi maximum meghaladása akkor válik bizonyossá, ha két egymást követő napon az előbb említett korábbi csúcs feletti zárásokat tapasztalunk.
Az elmúlt két hétben a Mol kurzusa jelentős csökkenésen ment keresztül, a 13000-es szint azonban az utóbbi napokban elég erős támaszként funkcionált. Olyan mértékben, hogy tegnap 13600-ig történő felpattanás is indulhatott róla. Az elmúlt 3-4 nap az április végén indult emelkedő trendcsatorna alsó szélénél zajlott, az árfolyam láthatóan igyekszik a trendcsatornán belül maradni. Amennyiben ez így lesz, akkor újra 14000, illetve 14785-ös legutóbbi csúcsig történő emelkedés következhet. Ebben az esetben is üdvös lenne, ha az emelkedés során a kurzus a korábbi csúcs értékét meghaladná, mivel egyébként sokkal inkább kell számítani a trend megszakadására. Kettes számú forgatókönyv az lehet, hogy az árfolyam a 13000-14000 pont közötti sávban oldalazva halad. Lényegében már ez is az emelkedő trend megszakadásáról tanúskodna, de a megerősítés 13000 pont alatti zárásokkal jelenik meg.
A legnagyobb hazai bank papírjainak kurzusa a legutóbbi csúcs közelében jár. Ahhoz, hogy még további emelkedésben bízhassunk, ennek (3700) meghaladására van szükség. Egyébként kettős csúcs alakul ki, amely a trend megfordulásának első jele lehet. A formáció 3380 pontra történő csökkenéssel épülne ki teljesen, majd innen újabb 300 pontos csökkenés következne, amely már egyértelműen a március eleje óta tartó trend megszakadását jelentené. Ha az optimista esetet, az emelkedés korlátait tekintjük, akkor az október 30-án hagyott csúcspont adja a legközelebbi korlátot, majd 4200 pont közelében az uralkodó trend felső széle következik.
A tegnapi napon a nagyobbik gyógyszergyár kurzusa zárásban meghaladta a korábbi ellenállás szintjét, 31200 közelében. Az emelkedés legközelebbi korlátja két október eleji csúcspontból adódóan 33300 pontnál húzódik. Ezt követően pedig újabb 1000 forintnyi emelkedés előtt nyílik tér. Amennyiben a mai zárás azonban ismét 31200 alatt történik, akkor ez a mozgás semlegesíti a tegnapi optimista lendületet, és az új csúcs meghódításáért folytatott harc kezdődhet elölről, és újból felmerül a 29000 forintra történő korrekció lehetősége.
Végül, ami az EUR/HUF árfolyam alakulásának lehetőségeit illeti, a tegnapi 17:30-as kurzus szerint még tart a gyengülést támogató trend, amely május 21-én indult. Amennyiben 280,62 alatti zárásokat látunk, akkor erősödés indulhat meg ismét a legutóbbi mélypont irányába 275-ig. Ekkor azonban ez a támasz szint sérülhet, és az erősödés 270 forint közelébe folytatódhat. Tartós, trendszerű gyengülés 282,49 fölötti zárások nyomán kerülhet ismét napirendre.