A kedvezményes végtörlesztésről szóló kormányzati bejelentést követően a forint gyengülésével párhuzamosan a hosszabb futamidejű kötvények is mintegy 60 bázispontos hozamemelkedést szenvedtek el. A végtörlesztési javaslat a magyarországi politikai kockázatok változatlanul magas szintjére hívja fel a figyelmet, így újabb negatív üzenetet jelent a külföldi befektetőknek, hazánk pedig ismét reflektorfénybe kerül a nemzetközi szervezeteknél, vélik a Raiffeisennél. A bank elemzői szerint ráadásul a
2012-es költségvetés 750 milliárd forintos kiigazítása kevés lehet a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartásához, ezen felül pedig a kormány 1,5 százalékos növekedési terve is túlzás. Ezen okok miatt vélik úgy a Raiffeisen szakemberei, hogy míg korábban Magyarország hitelminősítési feljavítására lehetett számítani, addig mostanra a politikai és fiskális kockázatok megnövekedett szintje miatt a bóvli kategóriába történő leminősítés esélye került ismét előtérbe. Ez pedig újabb leértékelődési nyomás alá helyezheti a hazai eszközöket, így a kötvénypiac teljes időhorizontjára eladást ajánl a Raiffeisen. Szerintük a 10 éves kötvények hozama 8 százalék fölé is emelkedhet.
Részvénypiac
A devizahitelek kedvezményes végtörlesztésére vonatkozó javaslat a részvénypiacon is erős negatív visszhangot váltott ki, ráadásul relatíve kedvező nemzetközi hangulatban. Mindez pedig azért fontos, mert a hazai piac így igen sérülékeny (és természetesen alulteljesítő lehet), amennyiben például ismét erősödnek az európai aggodalmak.
Az OTP a héten már nem veszített többet értékéből, a piac már beárazta azt a hatást, amelyet profit soron önmagában elszenvedhet a kormány intézkedései kapcsán reálisan a bank, beleértve az árfolyam veszteséget és a csökkenő kamatmarzsot is. Technikai szempontból viszont veszélyzónában van, amennyiben az európai aggodalmak fokozódnak ismét, akkor nagyon érzékeny lehet a papír, és hamar eleshetnek a 3500 körüli szintek is, amely után 3000 lehet a cél. Az OTP-vel kapcsolatban 3850 felett lehetnénk optimistábbak, vélik a Raiffeisennél.
A Mol árfolyamát is megviselte a befektetők elfordulása, technikai szempontból ez a papír is veszélyzónában van addig, amíg nem tud érdemben 15000 fölé kapaszkodni, miután ezen szintek törése jelentős teret tudna nyitni lefelé. Hosszú távra azonban ezen az árszinten ezt a papírt már bátrabban lehet gyűjtögetni, különösen ha stabilan visszakerül 15 ezer fölé. A Raiffeisennél több pozitív hírt is várnak a Mollal kapcsolatban Kurdisztánból, amely felfelé lendítheti a papírt. Egyrészt kurdisztáni partnere, a Gulf Keystone értékesíteni kívánja 20%-os részesedését az Akri Bijeel mezőben, amely maradék részét a Mol tulajdonolja, mint operátor. A Mol is a potenciális vevők között lehet, miután igen bíztató eredmények jöttek eddig a mezőről. Ez elsősorban ár kérdése lehet, a GK kommunikációjából arra lehet következtetni, hogy magas árat kívánnak kérni. Az árazás viszont jó indikáció lehet majd a mező értékének a felbecsüléséhez, és rámutathat annak értékére, amely most nem tükröződik a részvény árfolyamban. Emellett friss fúrási eredmények is várhatóak novemberig, ezért a Raiffeisen megerősíti vételi ajánlását a Molra.
"Rosszul teljesített az MTelekom is, amely 500 alatt technikailag is negatívan néz ki, és fundamentálisan is jelentősebb rövid távú kockázatot látunk. Amennyiben ugyanis az általános borús hangulathoz a kormány intézkedései miatt fokozódó nyomás lesz a hazai hozamgörbén is, akkor áteshet a 465-ös szinten is. Különösen hogy várakozásaink szerint kamatemelésekre kényszerülhet az MNB, a korábbi kamatvágási spekulációkkal szemben.", olvasható a Telekommal kapcsolatban a Raiffeisen elemzésében.
mfor.hu