4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hét eleji riadalmat követően jelentősebben tudott erősödni a hazai piac, így összességében mérsékelt optimizmussal tekinthetünk a hazai börze várható teljesítményére is, írják a Raiffeisen elemzői heti összefoglalójukban.

Az átmeneti szakadást követően az OTP konszolidálni tudta árfolyamát a kritikus 6000 forint felett, míg az 5700-as támasz megerősítésre került lejjebb. Az erőteljes felpattanást mindenképpen pozitív jelzésnek értékelhetjük, különösen, ha azt is figyelembe vesszük, hogy mindezt 220-as svájci frank árfolyam mellett tette, vélik a Raiffeisen szakértői. Negatívum azonban, hogy a kormány és a Bankszövetség bejelentését a devizahitelesek megsegítéséről többször elhalasztották, amely nem kedvező előjel. Tekintve a korábbi erős bizonytalanságot, ezt még érdemes lehet kivárni, de jó esély van rá, hogy hamarosan rövid távra is érdemes lesz visszavenni a papírt. Technikai szempontból a 6150-6175 merülhet fel, mint érdemi ellenállás, technikai alapon ezután lehet érdemes újra visszaugrani rövid távra (ajánlás OTP long 6175-ről).

A hét híre a Mol-hoz kapcsolódott, miután bejelentették, hogy az állam megvásárolta az orosz Surgutneftegas Mol-ban lévő 21.2%-os részvénycsomagját. A lépés megítélése egyelőre igen vegyes a piacon. Egyrészt miután ezzel végképp elhárult a veszélye annak, hogy a cég ellenséges felvásárlás célpontja legyen, hiszen az állam a nyugdíjpénztáraktól várhatóan hozzá áramló és az MFB-hez
kihelyezett csomaggal együtt gyakorlatilag 25%-os befolyást érhet el, a Mol más célokra használhatja azokat a részvényeket, amelyeket korábban a támadások elhárítása céljából halmozott fel. Jelenleg 4.3%-nyi saját részvénye van, de további legalább 14%-nyi részvényt lehet kvázi saját részvénynek kezelni a Raiffeisen elemzői szerint. Ezeket a későbbiekben a közkézhányad növelésére, eszközvásárlásoknál fizetésre tudják használni, de felvetődhet a részvénybevonás lehetősége is, bár ez utóbbi kisebb valószínűségű.

Ezzel szemben többeket aggodalommal tölt el az állami jelenlét, amely a későbbiekben rányomhatja a bélyegét a cég stratégiájára is. Jelen pillanatban még nem világos a kormányzat célja, a Raiffeisen azonban úgy gondolják, a kormányzat nem tervez(het) durva beavatkozást a cég politikájába (10%-os szavazati arányával - ennyiben van maximalizálva minden részvényes szavazati joga - erre nincs is esélye egyelőre).

Jeleneg tehát minimum ugyanannyi felfelé mutató kockázat van, mint lefelé, így a Raiffeisen megerősíti hosszú távú vételi ajánlását a Mol-ra, figyelembe véve a várhatóan erős cash-flow termelő képességet. Emellett újabb pozitív hírek jöhetnek elsősorban a kurdisztáni kutatási területekről, de további eszköz vásárlások is lehetnek, különösen, hogy ezügyben megnőtt a mozgástér, vélik a bank szakemberei.

Technikai szempontból pozitívum, hogy kitartott a 22500-as támasz a papírban, és alapvetően hasonlóan bullish jelzést adott korábban, mint az OTP. Felfelé a 23500 és 24000 erősebb ellenállás. A papírt rövid távon támogathatja az olajárak további emelkedése, amennyiben fenti szinteket meghaladja a papír, rövid távon is ismét vételi pozíciót felvételét lehet majd megkockáztatni, a Raiffeisen szerint.


Az MTelekom is jól teljesített a héten, ahhoz azonban nem volt elegendő, hogy az 550-es ellenállás fölé tudjon lendülni, így továbbra is maradt a negatív kép.

Heti szinten nincsen változás a gyógyszergyártók teljesítményében, a Richterben a 36000-es támasz, az Egis-ben a 19000-es támasz kitartott, de semmilyen olyan pozitív változás nincsen egyelőre, amely abba az irányba mutatna, hogy rövid távra érdemi pozíció felvétel indokolt lenni bármelyik papírban, függetlenül kedvező értékeltségüktől, vélik a Raiffeisennél.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!