3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi napokban körülbelül másfél százalékot javított a forint az euróval szemben a bankközi devizapiacon, azonban a Raiffeisen elemzői szerint további erősödésnek nincs fundamentális alapja, ezért ők a jelenlegi szinteken euró vételét javasolják. A következő időszakban a választások és a költségvetéssel kapcsolatos feszültségek miatt a hazai deviza gyengülését várják a szakemberek.

Az előző hetek rendkívül szűk sávban zajló kereskedését követően lefelé mozdult el az EUR/HUF árfolyama, a forint mintegy 1,5 százalékot erősödve másfél havi csúcsot ért el az euróval szemben. A forint ezúttal reagált a pozitív nemzetközi hangulatra, amelyet a görög mentőcsomag körvonalazódásával kapcsolatos hírek tápláltak az elmúlt napokban. A régió húzóerejét továbbra is a lengyel zloty jelentette, amely közel 2,5 százalékos felértékelődést tudhat magáénak és mintegy 14 havi csúcson jár az euróval szemben, de a cseh korona is profitált a kedvező hangulatból.

Az előző napok forint erősödésével a forint visszatalált a tavaly nyár óta fennálló tágabb (265-280 közötti) árfolyamtartományba. "A forint további erősödésének véleményünk szerint nincsen hazai fundamentális alapja, éppen ellenkezőleg, a választások közeledtével az idei év költségvetésével kapcsolatos feszültségek felerősödésére számítunk, ami a forint leértékelődésével járhat" - vélik a Raiffeisen Bank elemzői.

A technikai indikátorok is inkább a forint gyengülésének irányába mutatnak, ezért a jelenlegi árfolyamszinteken javasolják a szakemberek az euró vételét: belépés a 266,5-ös szintnél 275-ös célárfolyammal és 262.5-ös stop-loss szint mellett.

Hazai vonatkozású hírek szempontjából érdemes megemlíteni, hogy március elsejével lejárt Bihari Vilmos és Hardy Ilona mandátuma a Monetáris Tanácsban, az MT ezzel a korábbi 9-ről 7 fősre csökkent, a kamatpolitika pedig konzervatívabb irányt vehet, mivel 2 "galamb" beállítottságú (inkább kamatcsökkentést támogató) tag távozott. Az előttünk álló napokban mindössze a Pénzügyminisztérium februári államháztartási statisztikája érdemel figyelmet pénteken.

A charton az látszik, hogy az árfolyam az utóbbi három napban lefelé vette az irányt, átszúrva a zölddel jelölt háromszög alakzatot, megközelítve a január közepi mélypontokat. Bár a háromszög alakzat most azt indikálná, hogy jelentős további süllyedés következik, a technikai indikátorok többsége épp ennek ellenkezője felé mutat. A divergenciából arra következtetünk, hogy legalábbis csökken a forint-erősödés lendülete az előttünk álló napokban. Lefelé a novemberi mélypontok (264,5) elérésekor számíthatunk komolyabb támaszokra, ami alatt már nem sokkal az októberi forint-csúcs (263) korlátozza az árfolyamot, felfelé pedig a jelenleg még messzinek tűnő mozgóátlagokig (272,1) van tér.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!