A hiány elszabadulása komoly kihívás elé állíthatja a novemberi elnökválasztás majdani győztesét, mivel a rekordmértékű deficit gyengítheti a dollárt is. A Fehét Ház legújabb előrejelzése szerint jövőre 482 milliárd dollár lehet az államháztartás hiánya, ráadásul ebben még nincsenek benne azok a több tízmilliárdos költségek, melyek az iraki háború kapcsán keletkeznek majd a második félévben.
Összegszerűen ez lehet a legmagasabb deficit, amit valaha mértek Amerikában, bár a nyolcvanas-kilencvenes években százalékosan előfordult magasabb hiány is. Ráadásul az elnökjelöltek programjából sem az látszik, hogy komolyan vennék a problémát: John McCain az adók csökkentésével kampányol, míg Barack Obama az oktatásra és egészségügyre fordítana a jelenleginél több pénzt.
Valószínűleg a következő elnöknek hasonló kihívással kell majd szembenéznie, mint Bill Clintonnak 1993-ban: Clinton akkor a Wall Street nyomásának engedve visszavonta a korábban bejelentett adócsökkentést, és a deficit megfékezésére koncentrált.
A hiány növekedéséhez hozzájárul az is, hogy az amerikai kormány mindent megtesz azért, hogy az országot megmentse a recessziótól, a második negyedévben például 130 millió háztartás kapott adóvisszatérítést, amitől a gazdaság élénkítését várták.
A gazdaság növekedését tekintve arra számítanak Amerikában, hogy idén 1,6 százalék körüli mértékben fog bővülni a gazdaság, majd jövőre ez 2,2 százalékra emelkedhet. A második negyedéves becsült adat csütörtökön jelenik meg. Az inflációt idén 3,8 százalékra várják, ez 2009-ben 2,3 százalékra eshet vissza.
Az eddigi legmagasabb deficit 413 milliárd dollár volt az Egyesült Államok történetében, ez 2004-ben volt. A legutóbbi becslés még 407 milliárdos hiányt jósolt 2009-re, ehhez képest a 482 milliárdos várakozás jelentős emelkedés. Ráadásul a szakemberek szerint még ezzel is alulbecsülik a hiányt, mintegy 80 milliárd dollárnyi háborús kiadással nem számolnak.
A Wall Street elemzői a múlt héten arra is figyelmeztettek, hogy ha Henry Paulson pénzügyminiszter jóslatai beigazolódnak, akkor tovább nőhet a hiány. Paulson ugyanis a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzálogintézetek válsága kapcsán azt nyilatkozta, hogy szükség esetén kész beavatkozni a kormány, azaz megvásárolhatja a vállalatok rossz hiteleit. Az utóbbi időben attól félnek, hogy egy újabb jelentős bedőlés az amerikai pénzügyi szektorban komolyabb folyamatokat indítana el, ezért a bankszektor megmentése érdekében akár újabb dollármilliárdokat is áldozna a kormány.
A várható magasabb hiány bejelentését követően tegnap gyengült a dollár napközben, a nap végén azonban erősödni tudott az amerikai fizetőeszköz az euróval szemben.