3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

500 milliárd dollár fölé emelkedhet az amerikai állmaháztartás hiánya jövőre egy új előrejelzés szerint, ez minden idők legmagasabb deficitje lenne a tengerentúlon.

A hiány elszabadulása komoly kihívás elé állíthatja a novemberi elnökválasztás majdani győztesét, mivel a rekordmértékű deficit gyengítheti a dollárt is. A Fehét Ház legújabb előrejelzése szerint jövőre 482 milliárd dollár lehet az államháztartás hiánya, ráadásul ebben még nincsenek benne azok a több tízmilliárdos költségek, melyek az iraki háború kapcsán keletkeznek majd a második félévben.

Összegszerűen ez lehet a legmagasabb deficit, amit valaha mértek Amerikában, bár a nyolcvanas-kilencvenes években százalékosan előfordult magasabb hiány is. Ráadásul az elnökjelöltek programjából sem az látszik, hogy komolyan vennék a problémát: John McCain az adók csökkentésével kampányol, míg Barack Obama az oktatásra és egészségügyre fordítana a jelenleginél több pénzt.

Valószínűleg a következő elnöknek hasonló kihívással kell majd szembenéznie, mint Bill Clintonnak 1993-ban: Clinton akkor a Wall Street nyomásának engedve visszavonta a korábban bejelentett adócsökkentést, és a deficit megfékezésére koncentrált.

A hiány növekedéséhez hozzájárul az is, hogy az amerikai kormány mindent megtesz azért, hogy az országot megmentse a recessziótól, a második negyedévben például 130 millió háztartás kapott adóvisszatérítést, amitől a gazdaság élénkítését várták.

A gazdaság növekedését tekintve arra számítanak Amerikában, hogy idén 1,6 százalék körüli mértékben fog bővülni a gazdaság, majd jövőre ez 2,2 százalékra emelkedhet. A második negyedéves becsült adat csütörtökön jelenik meg. Az inflációt idén 3,8 százalékra várják, ez 2009-ben 2,3 százalékra eshet vissza.

Az eddigi legmagasabb deficit 413 milliárd dollár volt az Egyesült Államok történetében, ez 2004-ben volt. A legutóbbi becslés még 407 milliárdos hiányt jósolt 2009-re, ehhez képest a 482 milliárdos várakozás jelentős emelkedés. Ráadásul a szakemberek szerint még ezzel is alulbecsülik a hiányt, mintegy 80 milliárd dollárnyi háborús kiadással nem számolnak.

A Wall Street elemzői a múlt héten arra is figyelmeztettek, hogy ha Henry Paulson pénzügyminiszter jóslatai beigazolódnak, akkor tovább nőhet a hiány. Paulson ugyanis a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzálogintézetek válsága kapcsán azt nyilatkozta, hogy szükség esetén kész beavatkozni a kormány, azaz megvásárolhatja a vállalatok rossz hiteleit. Az utóbbi időben attól félnek, hogy egy újabb jelentős bedőlés az amerikai pénzügyi szektorban komolyabb folyamatokat indítana el, ezért a bankszektor megmentése érdekében akár újabb dollármilliárdokat is áldozna a kormány.

A várható magasabb hiány bejelentését követően tegnap gyengült a dollár napközben, a nap végén azonban erősödni tudott az amerikai fizetőeszköz az euróval szemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!