Az elemzők szerint az OTP lehet hazánk leminősítésének legnagyobb vesztese, azonban a bank szerint nem érinti őket érzékenyen a Moody's hét elején bejelentett döntése. Sőt, a pénzintézet terjeszkedne is, de a konkrétumokról egyelőre keveset lehet tudni, csak néhány lehetséges célországot nevezett meg a menedzsment.
Romániában robbantanának
Diósi László a Bloombergnek adott interjújában arról is beszélt, hogy az OTP legalább tíz százalékkal növelné befektetéseit Romániában a jövőben, ezzel kapcsolatban azonban nem árult el konkrétumokat a román leánybank vezére. A hír annyiban nem meglepő, hogy idén márciusban Csányi Sándor is a lehetséges akvizíciós célországok között említette Romániát.
Ráadásul elemzők szerint az OTP számára kedvező lenne egy olyan bank megvásárlása, mely elsősorban az erdélyi régióban erős, hiszen így a bank magyar tulajdonának előnyei is érvényesülhetnének. A bank romániai terjeszkedési tervei ennél is régebbről erednek, hiszen Diósi László már tavaly megpendítette, hogy a jelenlegi 106-ról megduplázná fiókjainak számát az OTP román leánybankja.
Idén áprilisban a román Ziarul Financiar piaci forrásokra hivatkozva arról írt, hogy az OTP szemet vetett a Banka Comerciala Carpatica részvényeinek kétharmadára. A Carpatica részvényeit jegyzik a bukaresti értéktőzsdén, a pénzügyi intézet értékét 55,7 millió euróra becsülik. A Carpatica Bank 11 éve van jelen a román bankpiacon, de erős beruházó csoport támogatásának hiányában nem tudott lépést tartani a román bankpiac 85 százalékát uraló külföldi vetélytársakkal. A bank piaci részesedését körülbelül 1 százalékra becsülik.
Pont a problémás országot nézték ki maguknak
Az esetleges román terjeszkedés azért is érdekes lehet, mert az OTP menedzsmentje a harmadik negyedéves beszámoló értékelésekor éppen Romániát említette a "problémás" országok között. Abból kiindulva, hogy a gazdasági környezet Románia kivételével az összes országban javult, bízunk abban, hogy jelentős romlás nem lesz a kockázati költségekben - emelte ki Bencsik László vezérigazgató-helyettes november közepén.
Ugyanakkor akár éppen a problémák miatt is lehet realitása egy terjeszkedésnek, hiszen a mostani körülmények között olcsón lehetne bankot venni délkeleti szomszédunknál, majd azt a következő években felfuttatni. Emlékezzünk csak az ukrán példára: sokan évekig szapulták az OTP vezetését amiatt, milyen rossz vétel volt az ukrán leánybank, mely sokáig veszteséges volt. Mostanra azonban lassan kezdi meghálálni a bizalmat.
A jelenlegi román leánybank adózott eredménye az idei első három negyedévben 4,2 milliárd forintos veszteséget mutatott, elsősorban az értékvesztés megugrásának köszönhetően fordult mínuszba a mutató. Szeptember végéig 10,8 milliárd forintot tett ki a céltartalékolás délkeleti szomszédunknál.
Az OTP-nek szeptember végén 225,4 milliárd forintnyi lakossági és 88,3 milliárd forintnyi vállalati hitele volt kihelyezve Romániában, míg a betétállomány összesen 102,5 milliárd forintot tett ki. A 90 napon túli késedelmes hitelek aránya 9,6 százalék volt a portfólióban, ami elmarad a magyarországitól.
Nem esnek kétségbe a leminősítés miatt
A Moody's nemzetközi hitelminősítő a hét elején jelentette be, hogy két fokozattal leminősíti hazánk adósságának besorolását, majd egy napra rá nyolc magyarországi bank - köztük az OTP - fokozatát is visszavágták, hogy összhangba kerüljön az ország megítélésével.
"Az OTP-t nem érinti Magyarország leminősítése, ugyanis a következő két évben nincs szüksége külföldi forrásbevonásra" - mondta a Bloombergnek Diósi László. A szakember szerint az OTP erős likviditási bázisa elegendő ahhoz, hogy fedezze a bank működését és terveit 2012-ig.
A bank harmadik negyedéves gyorsjelentése szerint a tőkemegfelelési mutatója a második negyedéves 17,3 százalékról 18 százalékra nőtt. A bank Tier1-rátája eközben 13 százalékról 14,1 százalékra emelkedett.
Az elemzők nem ennyire optimisták az OTP kilátásait illetően Magyarország leminősítése után: a héten a Quaestor szakemberei nyilatkoztak úgy, hogy a magyar gazdasággal kapcsolatos nemzetközi bizonytalanságok leginkább a bank papírjait viselhetik meg, szerintük a reális célár 3800 forint, miközben most 5300 forint körül forognak a részvények.
Beke Károly
mfor.hu