Jóllehet 11 százalékot veszített az értékéből az euróval szemben az év eleje óta, a dollár stabilan a 2014-es szintje felett van, az Egyesült Államok gazdasága jó formát mutat, így nem valószínű, hogy a dollár rövid idő belül visszatér a 2013-as, 2014-es szintjére, írja Althea Spinozzi, a Saxo Bank elemzője.
Az erős dollár és a fejlett országok központi bankjainak kamatemelései súlyosan érinthetik feltörekvő piaci vállalatok és kormányok egész sorát, amelyek dollárban finanszíroztatták meg működésüket.
Az alacsony nyersanyagárak ugyancsak kockázatot jelentenek. Sok feltörekvő piaci ország erősen függ a nyersanyagexporttól, és még ha vannak is jelei némi visszaerősödésnek, a nyersanyagárak a 2014 elejei szint alatt vannak.
És végül az eszközök magasan értékeltsége az, ami jelentős kockázati tényező lehet a feltörekvő piacokon. A magas hozamot kereső befektetők pénze már jó ideje áramlik ezekre a piacokra, felpuffasztva ezzel az árakat, és ennek a folyamatnak az eredményeképpen sokak szemében már a feltörekvő piacok is drágák lettek. Jó példa erre Kína nemrég kibocsátott két államkötvénye, egy 5 és egy 10 éves papír, amelyek 15 illetve 25 bázisponttal kínáltak csak nagyobb hozamot a megfelelő futamidejű amerikai állampapíroknál.
A Trump-adminisztráció is hozzájárult a bizonytalansághoz azzal, hogy a dollár és az amerikai államkötvények piaci értékét nagyobb mértékben függővé tette a politikai és gazdasági fejleményektől. Ez a kéz eszköz hagyományosan biztonsági menedéknek számított, de a számos meggondolatlan elnöki intézkedés alaposan aláásta ezt a státuszukat.
Mindezek hatására a befektetők jó része abban a kényelmetlen helyzetben találta magát, hogy igazából sehol sincs biztonságban a pénzük.
Egy, a feltörekvő piacokról induló válság gyorsan a fejlett piacokra gyűrűzhet. Az eszközallokáció különösen nagy jelentőséggel bír az ilyen bizonytalan időkben.
mfor.hu