5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"A Monetáris Tanács döntését alapvetően az emelkedő inflációs kockázatok határozták meg. Most úgy látjuk, hogy a pénzromlás üteme tartósan a 3 százalékos cél felett lehet, ilyen helyzetben pedig a nemzeti banknak nincs más választása" - mondta a hétfői meglepő kamatemelés után a jegybankelnök. Mfor.hu-tudósítás.

Most elkészült inflációs jelentésében emelte a fogyasztói árak várható emelkedésére és a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Részben ennek volt köszönhető az is, hogy a Monetáris Tanács tagjai a hétfői ülésen 25 bázispontos alapkamat-emelésről döntöttek.

"Szomorú nap két év után"


Legutóbb 2008 októberében kényszerült az alapkamat emelésére a jegybank, azóta kisebb-nagyobb lépésekkel jött lefelé az irányadó ráta, mely április óta már változatlan volt. "Szomorú nap a mai, mert két év után emelni kellett a kamaton" - hangsúlyozta a döntést követően Simor András. Az MNB elnöke hozzátette: a kamatemelés mellett egy tartásra vonatkozó javaslat volt a Tanács előtt, végül csaknem egyhangúan szavazták meg a szigorítást.

A nemzeti bank elnöke kiemelte: alapvetően a friss inflációs jelentés számai adták a döntés keretét. Az inflációt az idei év végére 4,9 százalékra várják szemben az augusztusi előrejelzésben szereplő 4,7 százalékkal. 2011-re a korábbi 3,5 százalékos fogyasztóiár-emelkedés után most 4 százalékos drágulást várnak, míg 2012-ben 3,5 százalék lehet az infláció.

A gazdasági növekedéssel kapcsolatban viszont optimistább lett a jegybank: idén 1,1 százalékos bővülésre számít, míg jövőre 3,1 százalékos GDP-növekedéssel számol, ami 2012-re 4 százalékig gyorsulhat.

"Rendkívül bizonytalan helyzetben próbálunk előre jelezni, a bizonytalanság még sokkal nagyobb, mint általában. Gyakorlatilag napról napra találkozunk újabb és újabb kormányzati intézkedésekkel, melyekre az elmúlt években nem volt példa hazánkban és a világban, ezért nagyon nehéz a jövőbeli hatásukat megbecsülni" - hangsúlyozta Simor.

Leszorítanák az inflációt

A jegybank elnöke az előrejelzés hátteréről elmondta, hogy annak ellenére lett magasabb az inflációs prognózis. hogy az augusztusinál erősebb forintárfolyammal és alacsonyabb olajárral számoltak a kalkulációban. Az emelést az indokolta, hogy az élelmiszerárak a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek, és a kormány által bevezetett ágazati különadók is inflációs hatással járnak. Utóbbi hatással kapcsolatban kiemelte: az mintegy 0,3 százalékkal emeli az éves inflációt a jegybank számításai szerint. Ráadásul a jegybank még a megemelt előrejelzéshez képest is felfelé mutató kockázatokat lát az inflációban.

Szintén a fogyasztói árak emelkedésének irányába hat, hogy zárul a kibocsátási rés, azaz a következő években a magyar gazdaság növekedése magasabb lehet a potenciális 2,5 százalékosnál. A korábbinál erőteljesebb növekedési előrejelzést Simor a kedvező külső konjunktúrával, valamint a várhatóan beinduló belső fogyasztással indokolta.

Az index.hu kormányzati forrásokra hivatkozva éppen hétfőn közölte, hogy a kormány 3 százalékról 3,5 százalékra módosítaná az inflációs célt. "Nem tudom, mennyi ennek a hírnek a valóságalapja, de remélem, hogy nulla. Már önmagában egy ilyen hír is erősíti az inflációs várakozásokat, melyek emelik az inflációt" - mondta Simor. Hozzátette: a nemzeti bank szerint a cél megemelése mellett semmilyen közgazdasági érv nem szól, a lépés kedvezőtlenül érintené a háztartásokat, a vállalatokat és az államot is. A cél felülvizsgálata egyébként jövő nyáron lesz esedékes - mondta újságírói kérdésre Simor.

"Ha az infláció üteme tartósan meghaladja a 3 százalékos célt, akkor a jegybanknak nem lehet más választása, mint a kamat emelése. Ezt akkor is meg kell tennie, ha tudja, hogy ennek a lépésnek rövidtávon növekedésvisszafogó hatása lehet. Mi ehhez a kötelességünkhöz a jövőben is tartani kívánjuk magunkat" - hangsúlyozta a jegybank elnöke a Monetáris Tanács hétfői döntésével kapcsolatban. Simor szerint a monetáris kondíciók szigorításával jelentős inflációcsökkenést lehet elérni anélkül, hogy az számottevő negatív hatással lenne a növekedésre.

Óvatosan a béremelésekkel!

Simor András a hétfő délutáni sajtótájékoztatón kiemelte: a bérfolyamatok egyelőre kedvezően alakulnak. A foglalkoztatottság emelkedése elvileg erősödő bérpályát jelezne, de vannak olyan tényezők, melyek visszafogják a bérek növekedését. A jegybank első embere szerint az szja-csökkentéssel egy újabb adut kaptak a kezükbe a munkaadók a jövő évi bértárgyalások előtt.

"Reméljük, hogy a 2011-es minimálbérről történő megállapodás is figyelembe veszi majd, hogy a béreket csak a termelékenység növelésével összhangban lehet emelni, különben inflációs kockázatokat hordozhat a bérek növekedése, azt pedig a jegybank kénytelen lesz majd ellensúlyozni" - mondta a sajtó képviselői előtt az MNB-elnök.

Simor szerint az 5-6 százalékos minimálbér-emelésről szóló javaslatok nem indokolhatóak a gazdaság teljesítményével, egy ilyen lépés több kárt okoz, mint hasznot a gazdaságnak.

Lassan újra a szégyenpadon

A kamatemelés hátteréhez tartozik az is, hogy az elmúlt egy hónapban egyértelműen romlott Magyarország kockázati megítélése. A 11 régiós országgal szembeni CDS-felárunk például 160 bázispontra emelkedett, ami történelmi csúcsnak számít. A megítélésünk romlása jól látszik az utóbbi hetek kötvénypiaci hozamaiban is - mondta Simor András.

A jegybank elnöke szerint a jövő évi 3 százalék alatti hiánycél melletti kiállás még kedvezően befolyásolta a megítélésünket, azóta azonban a kormány több lépése is ellenkező irányba hatott. Példaként emelte ki a második kormányzati akciótervet, a Költségvetési Tanács ellehetetlenítését, a magánnyugdíjpénztárak államosítását, illetve a költségvetés fenntarthatóságával kapcsolatos aggályokat.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!