Korábban is többször írtunk a MOL felettébb "érdekes" tőkeszerkezetéről, a kusza részvény-parkolásokkal és Csányi kilépésével. A MOL (persze nincs egyedül!) a jelen piaci helyzetben szinte nem képes magát a kötvénypiacon refinanszírozni.
A Mol 2015-ös lejáratú papírja 15 százalékon (EUR-ban!) pörög, míg hozzávetőleg 4 százalékon volt kibocsájtva. Ezzel persze a cég akkor olcsó forráshoz jutott, de további hitelfelvétel ezen a piacon szinte kizárt a számára, és ilyen felárak mellett a profit is gyorsan olvad.
Az is kérdéses, hogy a bankok milyen szinten és milyen fedezettel hiteleznének neki. A magyar kötvények 12 százalékon mennek forintban, EUR-ban a magyar kötvények biztosítása derivatívval (CDS) közel 4 százalékba kerül, azaz ez olyan 8-10 százalékos EUR hozamot jelent, szemben a korábbi időszak 5 százalékos hozamával. Persze, "magyar" bankok segíthetnek, de kérdés mennyire tudnak, hiszen náluk is csak igen lassan oldódik a finanszírozási dugó.
Általánosan megállapíthatjuk, hogy azok a cégek, melyek magas refinanszírozással kell, hogy számoljanak a közeljövőben, jelentős problémák előtt állnak, amennyiben a hitelpiaci szorítás nem enyhül gyorsan. Ezért is mondható FELELŐTLENNEK sok cég részvény-visszavásárlási manővere egy olyan piaci helyzetben, amikor a CASH IS KING. (Lásd korábbi írásunkat erről).