A mostani rohamot az magyarázza, hogy az amerikai Fed a legutóbbi, június 25-i kamatdöntése óta - nem változtatott a kamaton, és kommentárja nem igazolta a távolabbi kamatemelési várakozásokat sem - a dollár gyengébb, és a részvénypiacok is meredeken zuhannak a profitkilátások rosszabbodása miatt. Ezért a "forró tőke" ismét menekül a hosszabb távon értékőrzőbbnek ígérkező olajpiacra, gyorsan előre hozva olyan árszintet, amelyet a világtartalékok fokozatos apadása és a mind drágábban növelhető kitermelés talán csak évtizedek múlva indokolna.
A héten súlyosbították a helyzetet a legújabb iráni ellenfenyegetések - egyebek közt a Perzsa(Arab)-öböl olajszállítási útvonalainak lezárására -, válaszul a vélt izraeli légitámadási tervekre az iráni atomipari létesítmények ellen. Csütörtökön növelte a feszültséget az amerikai nyilatkozat arról, hogy szükség esetén megvédik a hajózási útvonalakat.
A pénteki enyhüléshez az is hozzájárult, hogy a dollár kissé javult, mert az Európai Központi Bank csütörtöki kamatemelése megfelelt a piaci várakozásnak, és a bank elnöke értésre adta, hogy belátható időn belül nem lesz további szigorítás.
Jelenleg az ellátás világszinten továbbra is bőséges. Májusban az OPEC-országok termelése napi 32,12 millió hordóra nőtt az áprilisi, napi 31,71 milliós átlagról. Az OPEC exportja az elmúlt néhány héten az idei eddigi legnagyobbra növekedett tovább a hajózási-szállítási forgalmat figyelő brit Oil Movements cég becslése szerint.