3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Számvevőszéki és költségvetési bizottság nyugdíjjárulék emelési szándéka tovább árnyékolja azt a képet, miszerint a kormány lépesei növelnék a versenyképességet és a foglalkoztatottság növelését. Igaz, a járulék emelése az átlagos bérrel rendelkező rétegek esetében "csupán" ezer forintos elvonást jelent, de ezzel még tovább nőnek az élőmunka terhei.

Tovább nő a havi 638,75 ezer forintos bruttó bérnél kevesebbet keresők, vagyis a magyar munkavállalók jelentős részének az adóéke, ha az Országgyűlés Számvevőszéki és költségvetési bizottsága által a T/1376-es számú, október közepén megismert adósalátatörvényhez november harmadikán benyújtott módosító javaslatát elfogadja a parlament. A 200 ezer forintos bruttó átlagfizetésnél a korábban számolt adóék 47,67 százalékról 48-ra nő, vagyis az mfor.hu azon megállapítása, mely szerint a kormány adó- és járulék intézkedései különösen a fiatalok és a kevésbé képzettek körében a foglalkoztatás növekedését nem segítik, most még inkább igazak. Utóbbiak esetében a foglalkoztatás "drágulása" különösen azért problémás, mivel az 545,5 ezer magyar regisztrált munkanélkülinek a felét, összesen 268,3 ezer főt tesz ki a szakképzetlenek száma az ÁFSZ legfrissebb, októberi jelentése szerint.

A 39 oldalból álló bizottsági módosító javaslatban eldugva, a 24. oldalon szereplő 45. pont rendelkezik az eddigi 9,5 százalékos járulék 10 százalékra történő emeléséről:

"a) 19. § (2) bekezdésében a "9,5 százalék" szövegrészek helyébe a "10 százalék" szöveg, ... lép"

Vagyis az állami nyugdíjalap nemcsak, hogy idén november elejétől átveszi a magánnyugdíjpénztári tagok esetében a magánpénztárakba kerülő 8 százalékot, de az eddig összesen 9,5 százalékot kitevő munkavállalói nyugdíjjárulék 10 százalékra nő. Legalábbis azoknak, akiknek a járulékfizetési alapot képező jövedelme nem éri el a napi 21 ezer forintot (ez az érték 2010-ben 20420 forint volt). Vagyis, tíz százalékos járulék mellett, aki havi 638,75 ezer forintos bruttó bérnél kevesebbet keres, annak jövedelme tíz százalékát kell az állami nyugdíjalapnak befizetnie. Azok a szerencsések, akik ennél többet keresnek, azoknak havi 63,8 ezer forintot kell fizetnie jövedelemük nagyságától függetlenül.

A tervezett változás azt jelenti, hogy például a Matolcsy György által jövőre minimálisan javasolt 76 800 forintos minimálbér esetén az eddig kalkulált 60 238 forint helyett 384 forinttal kevesebbet, 59 854 forint kap meg a munkavállaló. A 200 ezer forintos bruttó átlagbér esetén (2010 augusztusában 194 ezer forint volt a magyar bruttó átlagkereset), ezer forinttal lesz kevesebb a nettó, vagyis a jelenlegi ismereteink szerint 133,480 forint lesz a borítékban.

Havi félmilliós fizetés esetében 2500 forint a "veszteség", míg a fentebb számolt 638,75 ezer forint felett nem jelent változást a módosító javaslat, hiszen érvénybe lép a járulékfizetési alap plafonja.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!