3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A piaci elemzők csak értetlenkednek a magyar kormány botcsinálta kommunikációja kapcsán. Hiába tudjuk jelenleg finanszírozni magunkat, az IMF támogatása bármikor jól jöhet, vélik a Commerbank szakemberei. A frank kisebb gyengülésnek indult, így a forinttal szemben sem valószínű a 220-as szint áttörése.

EUR/HUF (281,50 – 283,50): Az elemzések és a piaci kommentárok íróinak nagy többsége nem érti a kormány hozzáállását az IMF-hez. Tény, hogy jelenleg tudjuk magunkat a piacról finanszírozni, de mi van akkor, ha jön egy újabb a görögországihoz hasonló helyzet a következő 2-3 évben, mondjuk pont akkor, amikor esedékes lenne sok milliárd eurónyi lejáró hitelt refinanszírozni? Na akkor lenne igazán baj. Akkor kellene igazán „kuncsorogni”.

Érthetetlen, hogy ezt miért kell kockáztatni, miért nem jó elfogadni az egyetlen jó(szükséges rossz) alternatívát, ha már egyszer nehéz helyzetben az ország. Amíg arról volt szó (a piac úgy értelmezte), hogy lesz új megállapodás, addig 281 közelébe korrigált az euró/forint árfolyama, aztán a cáfolat hírére 284, sőt rövid időre 285 fölé is felugrott az EUR/HUF szintje. Ma reggelre mintha alábbhagyna a kockázatkerülés, az EUR/USD, illetve az EUR/CHF árfolyama is konszolidálódni látszik, így a forint is enyhe erősödést tud produkálni az euróval szemben.

EUR/USD (1,2625 – 1,2750): Szerdán délelőtt a pozitív német IFO-index az euró segítségére sietett, 1,27 fölé gyengült a dollár a közös devizához képest, de csak egy rövid időre. A Standard & Poors hitelminősítő intézet ugyanis egy osztályzattal leminősítette Írország hosszútávú adósságbesorolását, és ezzel amit nyert a jó IFO-index-el az euró, azt el is veszítette Írország miatt. Az Egyesült Államokból a tegnap közzétett mindhárom fontosabb adat rosszabb, vagy sokkal rosszabb lett, mint az előző havi, ami ezúttal támaszt jelentett az eurónak, és nem esett be az árfolyam 1,26 alá. Az ír leminősítés mellett a folyamatosan emelkedő görög CDS felár aggasztja a devizakereskedőket, ami jól mutatja, hogy messze nem vagyunk túl az európai országok adósságproblémáin.

CHF/HUF (216,00 – 219,00): A bizonytalan helyzetben a svájci frankot preferálják a befektetők, 1,2980-ig sikerült lenyomni az EUR/CHF árfolyamát, ami rekordmagas, 219,8-as CHF/HUF kurzust eredményezett. Tegnap estétől megindult a frank korrekciója az euróval szemben, reggelre 1,31 fölé került az árfolyam. A frank gyengülését a második negyedéves gyengébb foglalkoztatottsági mutatók is segítik, így ma (szerencsére)nem valószínű, hogy megtudjuk, hogy milyen az élet „220 felett”.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!