3p

A japán földrengés és azt azt követő atompánik, az európai országok kiújuló adósságproblémái, az olaj árának idei szárnyalása és az ezek miatt kialakuló részvénypiaci visszaesés rég nem látott magasságokba emelte a svájci frank árfolyamát az euróval szemben. Ennek következtében a viszonylag erős forintból is közel 220 egységet kell adni egy alpesi devizáért.

Az 1,25-ös szint alá is beszúrt az euró svájci frank keresztárfolyam szerda késő este, miközben nap elején még 1,28-nál is többet adtak svájci frankból egy euróért. A hagyományos menekülővalutaként funkcionáló frankot szerda délben kezdték el vásárolni a befektetők, miután a portugál miniszterelnök Jose Socrates kilátásba helyezte, hogy Portugália is nemzetközi mentőcsomagra szorulhat, ha az ellenzék nem szavazza meg a megszorítócsomagot. (Lásd: A japán parát még megúsztuk, de Portugália nekünk is betehet). Ráadásul kora délután, az amerikai tőzsdék nyitásakor olyan hírek terjedtek el a piacon, mely szerint a földrengésben megsérült fukusimai atomerőmű reaktoraiban ellenőrizhetetlen folyamatok indultak be és órákon belül katasztrófa történhet.

Az euró-frank keresztárfolyam ezek után simán "átgyalogolt" az 1,27-es szinten az 1,26-os erősebb támaszig, amit azonban késő este szakított át az árfolyam 1,25-ig, illetve rövid időre az alá is. Jelenleg, magyar idő szerint hajnali hat órakor a keresztárfolyam 1,2532-es szinten áll.

Mindez a forint svájci frank viszonylatában 219 forintig szárnyaló svájci frankot jelent miután szerdán egész délután 215 forint alatt volt a jegyzés. Jelenleg, csütörtök hajnalban 218,75 forintot kell adni egy frankért.


Öröm az ürömben, hogy a forint továbbra is jól tartja magát az euróval szemben, hajnalban 273,7 forintba került az európai közös valuta egy egysége.

A jen is száguld

Eközben rekordszintre erősödött a jen az amerikai dollárral szemben csütörtökre virradó éjszaka: magyar idő szerint fél 11 körül egy dollár már csak 76,52 jent ért. A második világháború óta nem volt ilyen erős a japán valuta. Néhány órával (mfor.hu szerk: és talán jegybanki intervencióval) később a jen 79,20-as árfolyamra gyengült, de még ez is magasabb szint, mint a szerda esti 80,12-es jegyzés.

A jen erősödését szakértők arra vezetik vissza, hogy a japán biztosítótársaságok tömegesen hazatelepítik befektetéseiket külföldről, mert finanszírozniuk kell a múlt heti földrengés és cunami utáni, gigászi méretű kártérítéseket. (Zsiday Viktor a többek között az mfor.hu-n is vezetett blogjában már vasárnap jelentősebb jen erősödést helyezet kilátásba, lásd: Akár erősödhet is a jen a katasztrófa után.)

Noha a költségvetési ügyek japán minisztere ezt "alaptalan híresztelésnek" mondta, a piaci szereplők már most elkezdtek tömegesen jent vásárolni.

Egyes szakértők arra számítanak, hogy a japán hatóságok beavatkoznak majd a jen értékének csökkentésére: a jelenlegi árfolyam ugyanis károsítja a szigetország exportra dolgozó cégeinek üzletmenetét. Josihiko Noda pénzügyminiszter ezekre a felvetésekre egyelőre nem kívánt reagálni.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!