533 ezer embert bocsátottak el novemberben az Egyesült Államokban, ami jóval magasabb a várt 325 ezres értéknél. A munkanélküliség már októberben is 14 éves csúcson volt, most kismértékben tovább emelkedett, 6,7 százalék volt november végén. Mindezek az adatok az amerikai munkaerőpiac további gyengülésére utalnak, ami a fogyasztói kiadásokban és a gazdaság növekedésében is megjelenhet.
A héten megjelent statisztikák alapján már várható volt, hogy a korábban jelzettnél jóval több ember veszítette el munkáját novemberben Amerikában, ez a félelem be is igazolódott. Az 533 ezres elbocsátási hullám jelentősen meghaladja az elemzők 325 ezres várakozását. Csütörtökön egy tengerentúli szakember még úgy nyilatkozott, hogy ha a szám jelentősen meghaladja a 400 ezret, akkor az ismét negatív irányba fordíthatja a tőzsdéket. Legutóbb 1974 decemberében veszítették el a mostaninál többen állásukat Amerikában.
A hét első felében közölték az ADP munkaerőpiaci index alakulását, mely a versenyszférában történt elbocsátásokat jelzi, ez a szám novemberben 250 ezer volt a várt 200 ezres értékkel szemben. A friss munkanélküliek száma viszont váratlanul csökkent a múlt heti 525 ezerről 504 ezerre. A tartósan munka nélkül lévők száma 4 millió fölé emelkedett, ez utoljára 1982-ben volt ilyen magas, tehát összességében negatív hírek jelentek meg eddig.
Pénteken aztán közölték, hogy a munkanélküliség 6,7 százalékra emelkedett az októberi 6,5 százalékról, pedig már az is 14 éves csúcs volt. A nonfarm payrolls, azaz a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma 533 ezerrel csökkent a várt 325 ezres visszaesés helyett. Szintén pénteken közölték, hogy az átlagos órabérek októberhez képest 0,4 százalékkal emelkedtek, ez kicsivel magasabb, mint amire számítottak, míg éves szinten 2,8 százalékos volt a fizetésemelkedés.
A munkanélküliségi adatokra azért figyel különösen a piac, mert az amerikai gazdasági aktivitás mintegy kétharmadát a belső fogyasztás adja, a munkanélküliség emelkedésével pedig várhatóan csökkenni fog a fogyasztás.
A vezető amerikai részvényindexek esetében a határidős kontraktusok jelentős zuhanásba kezdtek a vártnál gyengébb adatok megjelenése után. A Dow esetében 2,29 százalékos bukást mutatott az index, míg a Standard & Poor's 500 2,83 százalékkal nyithat csütörtöki értéke alatt.
A Budapesti Értéktőzsde BUX indexének zuhanása is felgyorsult az amerikai hírek hatására: háromnegyed háromkor 3,29 százalékos mínuszban volt a BUX, a vezető részvények az Egis kivételével 3 százalék körüli mértékben estek vissza. Az OTP 2,9 százalékos bukás után 2913 forintot ért, míg a Mol-ért 9900 forintot adtak, ami 3,88 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki árfolyamnál.