Pénteken még úgy tűnt, hogy a többi blue chip lehagyhatja az OTP-t, nélküle törhetnek ki. A hétfői nyitás aztán rácáfolt erre: a vegyes kezdés után a bankrészvények tudtak felfelé indulni a Magyar Telekom mellett, a többiek viszont most úgy tűnik, hogy lemaradnak. A BUX index délelőttre már mínuszban volt, az OTP is visszaesett a pozitív nyitás után. A legrosszabbul a Mol járt 2 százalék feletti gyengülésével.
11 553 pontig esett vissza a BUX index hétfőn délelőttre, ez 1 százalékkal volt magasabb a múlt hét végén tapasztalt árfolyamától. A kismértékű visszaeséshez alacsony forgalom párosult, délelőttig kevesebb mint 2 milliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel.
A blue chipek többnyire mínuszban voltak már délelőtt, csak a Magyar Telekom tudott drágulni péntekhez képest. A távközlési cég papírjaiért 576 forintot kellett adni a nap első felében, ez 0,52 százalékkal volt magasabb, mint péntek délután. Az OTP eleinte felfelé indult, reggel még több mint 1 százalékos pluszban volt, az első néhány óra után azonban jelentősen visszaesett, délelőtt 2224 forintot adtak a cég papírjaiért, ez 0,71 százalékkal elmaradt a pénteki árfolyamtól. 8905 forintig esett a Mol ára a tőzsdén, így a részvények 2,14 százalékkal álltak előző heti áruk alatt.
Rosszul kezdtek a gyógyszeripari részvények is a piacon, főleg a Richter 0,95 százalékos esése érintette érzékenyen a BUX-ot. A legnagyobb súlyú komponens részvényei így 29 320 forintot értek délelőtt, míg az Egis 1,89 százalékos visszaesés után 11 940 forinton állt.
A forint délelőtt erősödéssel kezdett a devizapiacon, a reggeli 290 körüli szintek után délelőtt 286,50 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 221,59 forint volt. A svájci frankkal szemben is erősödött kicsit a forint, de még így is 190 felett volt kicsivel a jegyzés.
A nemzetközi piacokon hétfőn még viszonylag csendes nap lesz, a hét hátralevő részében azonban több fontos makroadat és vállalati gyorsjelentés is kijön majd, valamint kamatdöntés is lesz Amerikában. Ma délután mindössze az folyamatban lévő lakásértékesítések statisztikájára lesz érdemes figyelni, mely magyar idő szerint négy órakor jelenik meg a tengerentúlon. Az elemzők arra számítanak, hogy tovább csökken majd az adat, ami az ingatlanpiac folytatódó nehézségeire utalhat.
Az ázsiai tőzsdék hétfőn reggel jórészt zárva voltak, a jelentősebb piacok közül csak Japánban volt kereskedés. Ott a héten megjelenő vállalati eredmények miatt visszaestek a részvényárak, ugyanis a korábban vártnál rosszabb eredményekre számítanak a befektetők.
Nyugat-Európában viszont emelkedéssel kezdtek a részvényindexek: délelőttre a londoni FTSE 1,05 százalékot javított, a frankfurti DAX pedig 0,35 százalékkal kapaszkodott feljebb. Amerikában a határidős kontraktusok kismértékű visszaesést jeleznek, de a délutáni nyitásig ez még változhat.