Csütörtök délelőtt 224 fölé is felszúrt a frank árfolyama a fokozódó feszültség hatására, miközben az euróval szemben új történelmi csúcsot döntött az alpesi deviza. Egy apró korrekció hamar megtörtént vissza, de a mostani 224 körüli árfolyam sem túl biztató. A fő ok a görög adósságválsággal kapcsolatos feszültségekben keresendő, melyek hatása már a magyar kötvénypiacon is megjelent.
Az euróval szemben 268,80-nál állt a forint csütörtök dél körül, ez majdnem egy százalékkal volt magasabb a szerdai jegyzésnél. A dollár ellenében 190,48-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 224,17-nél állt. A frank az euróval szemben új történelmi csúcsra erősödött, a hétvégi 1,2004 után ma már az 1,20-as szint is elesett 1,1992-nél állt az árfolyam. Ezzel pedig egyre közelebb kerül és egyre reálisabbá válik az a veszély, amit a hétvégén a svájci illetékesek is kiemeltek már, hogy paritásba kerül az euró és a frank.
A forinttal szemben 226,36-nál volt a svájci frank történelmi csúcsa, ehhez tehát már alig több mint két forint kell. A fentiekből az látszik, hogy csütörtökön a frank erősödése és a forint gyengülése együttesen hatott. Ráadásul a napnak még messze nincs vége, délután könnyen lehet, hogy rossz hírek érkeznek majd Athénból.
Kezdik elveszíteni türelmüket a nemzetközi befektetők: eddig még lenyelték azt, hogy folyamatosan halogatták az IMF és az EU képviselői a görög válság megoldását, azonban a jelek szerint a semmittevésből már elég volt. Kérdés, hogy a következő napok eseményei tartogatnak-e érdemi megoldást, vagy továbbra is elodázzák a görög probléma orvoslását. A befektetők sokat várnak Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sárközy francia elnök pénteki megbeszélésétől, de az nem garantálható, hogy sikerül egyezségre jutni.
A pénteki megbeszélés előtt azonban még csütörtökön lesz egy bizalmi szavazás a görög kormánnyal szemben az athéni parlamentben, a nap második felében azon múlhat majd, hogy lesz-e új frankcsúcs a forinttal szemben. Az EU és az IMF képviselői ugyanis már hetekkel ezelőtt megállapították, hogy ha Görögország nem kapja meg a nemzetközi segélycsomag következő részletet, akkor június végére fizetésképtelen lehet. Két héttel a határidő előtt pedig nem lenne szerencsés egy kormányváltás, hiszen az csak tovább bonyolítaná a helyzetet.
Beke Károly
mfor.hu