A világ vezető jegybankjai a hét közepén összehangolt kamatcsökkentésről döntöttek soron kívül, azonban úgy tűnik, ez sem segített a pénzügyi piacoknak abban, hogy megnyugodjanak. A bankközi kamatok ugyanis pénteken tovább emelkedtek, Tokióban az elmúlt tíz év legmagasabb szintjére ugrott a kamatszint, míg Londonban kismértékű növekedés után 4,82 százalékon állt a három hónapos bankközi dollárkamat.
A bankok már hetek óta nehezen jutnak forráshoz, mivel a bankközi kamatok jelentősen emelkedtek, ami azt jelenti, hogy a világ pénzintézetei az eddiginél jóval magasabb kamatra hiteleznek egymásnak. Japánban a nemzeti bank csütörtökön több mint 30 milliárd dollárnyi likviditást pumpált a piacra, ennek ellenére pénteken tízéves csúcsra emelkedett a bankközi kamat. Az egynapos kamat 262 bázispontos emelkedés után 2,47 százalékon állt.
"A nemzeti bankok próbálják növelni a likviditást, de ez inkább visszaüt. A legnagyobb baj, hogy az emberek nem merik rábízni a pénzüket a bankra, mivel azt látják, hogy csak a jegybankok tudnak hitelezni" - nyilatkozta a Bloombergnek egy londoni elemző.
A bankok közötti hitelezés azóta akadozik, hogy a tengerentúlon csődbe ment a Lehman Brothers pénzügyi cég még szeptember közepén. Egy másik elemző szerint az a probléma, hogy a bankok sem tudják egymásról, hogy kinek vannak jelentős kitettségeik a megbízhatatlan hitelekben, ezért nem mernek hitelezni egymásnak. Szerinte a piac jelenleg azt üzeni, hogy mindegy, hogy a kormányok és a jegybankok mit tesznek, ő megy a maga útján.
A jegybankok ennek ellenére mindent megpróbálnak megtenni, hogy forráshoz juttassák a pénzintézeteket. Az Európai Központi Bank (EKB) már odáig ment, hogy korlátlan hitelkeretet ajánlott a kontinens bankjainak a jelenlegi 3,75 százalékos alapkamat szintjén.