Csütörtök délelőtt tovább esett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, az újabb 2,3 százalékos gyengülés ismét 10 000 pont alá húzta a mutatót. A vezető részvények mindegyike veszített értékéből az első néhány órában, különösen az OTP járt rosszul, mely már 1400 forintot sem ért. A forint sem sokáig támogatta a tőzsdét, a reggeli erősödés hamar elszállt, és délelőttre ismét 310 közelében volt az euró árfolyama.
A BUX index a nap első felében 9800 pontig esett vissza, ez 2,33 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai záróértéknél. A forgalom átlagosnak volt mondható, pár óra alatt több mint 6 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények.
A blue chipek mindegyike veszített értékéből, főleg az OTP szenvedett nagyon. A bank részvényei 5,38 százalékos esés után 1407 forintot értek, de nem sokkal korábban 1400 forint alatt is volt az árfolyam. 2,61 százalékot bukott a Mol, mely 8780 forintig esett vissza a nap első felében. A Magyar Telekom 537 forintot ért, ez 2,01 százalékos csökkenés volt szerdához képest.
A gyógyszeripari részvények közül az Egis még viszonylag jól tartotta magát, a Richter viszont veszített értékéből. Az Egis 10 100 forintos ára 0,35 százalékkal volt magasabb a szerdainál, míg a Richter 0,92 százalékos esés után 23 590 forinton állt.
A reggeli órákban erősödéssel nyitott a forint, eleinte úgy tűnt, hogy a régiós devizák nyomába eredhet, azonban az optimizmus nem tartott ki sokáig. Délelőtt már ismét 310 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 245,64 forint volt, a svájci frank pedig 209 forint körül állt.
A nemzetközi piacokon is gyengülés volt megfigyelhető, azonban náluk ez érthetőbb, mivel szerdán jelentősen erősödni tudtak szemben velünk. A londoni FTSE index délelőtt 1,53 százalékos mínuszban volt, míg a frankfurti DAX 1,57 százalékkal állt előző napi értéke alatt. Régiónkban ennél mérsékeltebb volt a mínusz: Varsó 0,68 százalékkal gyengült, a prágai tőzsde pedig 0,48 százalékkal esett vissza.
A nap második felében elsősorban az európai kamatdöntések adhatnak irányt a piacnak, mivel a Bank of England és az EKB is ma tartja soron következő ülését. Az elemzők mindkét jegybank esetében a kamat csökkentésére számítanak, azonban szokás szerint a kommentárok is fontosak lesznek.