5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Előzetesen arra lehetett számítani, hogy nyugodt hetet hagy maga mögött a magyar tőzsde, ezzel szemben azonban óriási zuhanást szenvedett el a piac. Az OTP húzta lefele az indexet, amelynél előbb Navracsics Tibor kijelentése okozott ijedtséget, majd Csányi Sándor részvényeladásai pánikot, áll a Raiffeisen heti összefoglalójában.

Újabb kavicsot hajított a magyar kormány az éppen megnyugvó hazai gazdaságpolitika vízébe: Navracsics KIM-miniszter szerint visszamenőlegesen módosítanának törvényi erővel magánjogi szerződéseket a devizahitelesek megsegítése érdekében. A Raiffeisen elemzői szerint anélkül, hogy különösebben véleményt formálnának – hiszen jelenleg semmilyen érdemi információ nem áll rendelkezésre - meg kell jegyezni, veszélyes vizeken evez most a kormányzat, és ezt maga Navracsics is elismerte, amikor azt fejtette ki, hogy a jog nagyon erősen korlátozza az ilyen típusú tevékenységet (nem véletlenül). Fontos kérdések sorát lesz muszáj tisztázni a kormányzatnak hamarosan, amire egyelő re kevés jel mutatkozik.

A kormány a szerdai ülésen tárgyalja a témát, és egyelőre még ötletből is több versenyzik előttük a hírek szerint. Az tűnik egyelőre csak tisztázottnak, hogy az árfolyamban beállt változásokkal kapcsolatos veszteségeket szeretné a kormányzat a hitelestől átcsoportosítani. A befektetői hangulatra meglehetősen negatív hatással voltak a bejelentések, a magyar tőkepiacok elszakadtak a globális trendektől, melyek éppenséggel kedvezőek lennének. A forint 295 fölé gyengült az euróval szemben, miközben a hét elején még a 290-es szinttel kacérkodott. A szuverén CDS 300 bázispont közelébe emelkedett ismételten, miközben a kötvényhozamok is enyhén felfelé másztak annak ellenére, hogy az ország finanszírozási profilját közvetlenül nem érinti egy ilyen lépés. Mindez azonban keveset árul el egyelőre, hiszen a vevői oldal nem túl aktív, így üzletkötés hiányában a mozgások mértéke nehezen határozható meg. Leginkább persze a tőzsde szenvedte meg a bejelentéseket.

Kedden mindettől függetlenül újabb 25 bázispontos kamatcsökkentésre kell készülni, amivel 4 százalékra süllyed az alapkamat. Egyre jobban közeledik a kamatcsökkentési ciklus vége, főként, ha a formálódó program miatt tőkekivonás jelentkezik. Ez valóban korlátozhatja a kamatcsökkentések további terét. Jelenleg még úgy számol a piac, hogy a keddin felül legalább egy (de akár kettő) kamatcsökkentés lehet, a Raiffeisen elemzői ennél egy fokkal konzervatívabban látják a helyzetet. A keddi és szerdai üléseken kívül a hét magyar szempontból nem kínál egyéb érdekességet, bár valljuk be, ez is elegendőnek tűnik.


Három hét emelkedést követően 2008 óta nem látott csökkenést szenvedett el a BUX index, az OTP-nek köszönhetően. A magyar bankpapír a csütörtökig már 8 százalékot esett, a legújabb devizahiteles megmentő csomag hírére. Ahogy fent szerepelt, pontos részleteket egyelőre nem tudni. Azok majd csak a szerdai (24-e) kormányülésen tisztázódhatnak, de egyes előzetes számítások szerint akár 18 milliárd forintjába is kerülhet a banknak jövőbeli bevételkieséseit nem számolva. A heti csökkenéssel a legrosszabb forgatókönyv nagy részt beárazásra került. Pénteken tetőzte a bajt a bejelentés, hogy Csányi Sándor több mint 6 milliárd forint értékben adott el OTP részvényeket, mert inkább agár és élelmiszeripari befektetéseire koncentrál. A hír hatására a 100 hetes mozgóátlagig (3964) leesett az árfolyam, de szerencsére a tengerentúli nyitás után inkább felfelé vette már az irányt, de így is a részvény decemberben zárt utoljára alacsonyabb szinten. Azonban még ezzel a csökkenéssel sem tört meg egyértelműen a 2011 szeptembere óta tartó emelkedő trend, de a folytatáshoz gyorsan a 50 hetes mozgóátlag (4381) fölé kellene kapaszkodnia. Érdekes módon a forgalom januárban folyamán végig magasabb volt, mint most.

A MOL esetében hasonló izgalmakról nem számolhatunk be. Az olajtársaság papírjai újfent nem bírták megtartani a 17000 forint felett magasságokat, így beestek 16300 forint alá. Ez már a 11. hét, hogy a 16100-17000 forint közötti sávban oldalazik a papír. A forgalomban sem mutatkozik változás. A Magyar Telekom újra történelmi mélypontján (314 forint) zárta a hetet, de egy forinttal elmarat attól, hogy újabb mindenkori mélypontot kijelöljön. A csökkenő trend továbbra is érvényben van. Ezt majd a csak a 350 forint meghódításával törheti meg.

A Richter első hete felaprózódás után sikeresnek mondható, bár rendkívül nagyon volatilitás jellemezte. A forgalom harmadik hete nő, ami kedvező és sikerült február eleje óta nem látott szinten zárnia. Cél még mindig a 3800 forintos szintek meghaladása és a 3900 forintnál található rés betöltése. Az Egis harmadik hete oldalazik a 22000 forint alatt. Sikerült ugyan emelkedő hete összehozni, de a forgalom így is jócskán elmarad a negyedéves átlagtól. Amíg nem esik el a 21500 forint bízhatunk benne, hogy megpróbálja meghódítani a 24000 forintot. A jövő heti nemzetközi hangulat továbbra is a gyorsjelentésekről fog szólni, mert gazdasági adat nem lesz sok. Magyarország egyelőre jelentősen eltért a nemzetközi trendtől, de vannak pozitív jelek (péntek délutáni vevők megjelenése a piacon), amelyekből némileg jobb jövő kép rajzolódik ki.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!