Az EKB kamatdöntésének közeledtével egyre nagyobb a nyomás az olajáron. Egy esetleges monetáris szigorítás tovább gyengítené a dollárt az euróval szemben, ez pedig újabb áremelkedéshez vezethet. Ráadásul tegnap közölték a múlt heti olajkészlet-adatokat, melyek kiábrándítóak lettek, ez is tovább emelte az árfolyamot.
Az elemzők arra számítottak, hogy 750 ezer hordóval emelkednek az olajkészletek, ennek ellenére tegnap 2 millió hordós csökkenést jelentettek be az illetékesek. A hír közlése után rögtön drágulni kezdett a nyersanyag, ami a tőzsdéket is visszavetette. Ma a nap első felében az elektronikus kereskedésben 144,44 dolláros új rekordra emelkedett az árfolyam.
A készlet-adatok ugyanakkor nem voltak egyértelműen negatívak, vegyes képet mutattak. Az üzemanyagfelhasználás a várakozásokkal ellentétben nőtt, a fogyasztói kereslet viszont a magas benzinárak miatt visszaesett.
A szakemberek arra számítanak, hogy az Európai Központi Bank ma 25 bázisponttal emgemeli majd az alapkamatot, ez pedig tovább gyengítené a dollárt. Mivel az olajár elszabadulásának egyik fő oka a gyenge dollár, ezért vélhetően az amerikai fizetőeszköz leértékelődésének köszönhetően tovább drágulna az olaj is. Az EKB ma délután magyar idő szerint háromnegyed kettőkor közli majd döntését az alapkamatról.
Tovább drágítja az olajat, hogy a pénteki nemzeti ünnep miatt sokan több benzint vásárolnak, így készülnek fel a hétvégére. Az elemzők már tegnap úgy gondolták, hogy a hosszú hétvége előtt átlépheti az árfolyam a 145 dollárt. Ez ma délelőtt meg is történt: 145,03 dollárba került egy hordó nyersanyag, ami 1,46 dollárral magasabb a tegnapi záróárfolyamnál. Június elejéna Morgan Stanley elemzője még azt jósolta, hogy a Függetlenség Napjára elérheti a 150 dolláros szintet a nyersanyag ára. Ehhez már nagyon nagy drágulásra lenne ma szükség.
Szintén az olajár emelkedésének irányába mutat, hogy napok óta arról hallani, hogy Izrael napokon belül megtámadhatja Iránt, egy esetleges háború pedig tovább drágítaná az olajat.