Hétfőn hivatalosan este hat óráig vannak nyitva az ONYF fővárosi irodái, addig lehet még leadni a magánnyugdíjpénztári jogviszony fenntartásához szükséges nyilatkozatokat. A múlt hét végéig nagyjából hatvanezren nyilatkoztak arról, hogy a kormány akaratával szembe menve maradnak a magánrendszerben, ez a szám még néhány ezerrel nőhet az utolsó napon.
Hol és mikor lehet még nyilatkozni?
Összesen 32 vidéki és három budapesti helyszínen lehet személyesen nyilatkozni arról, ha valaki fenn akarja tartani magánnyugdíjpénztári jogviszonyát. A fővárosban a Fiumei úton, a Visegrádi utcában és a Váci úton van kirendeltsége az ONYF-nek, a vidéki irodák címét pedig a www.onyf.hu oldalon lehet megnézni.
A parlament által elfogadott törvény értelmében január 31-ig lehet leadni a szükséges nyilatkozatokat, azonban van egy kiskapu: aki igazolni tudja, hogy akadályoztatva volt a kérdéses időszakban, az február 28-ig még utólag is élhet a választás jogával. A magánnyugdíjpénztári jogviszonya mindenkinek fennmarad március elejéig, csak azt követően kezdik a visszalépők után a vagyont átutalni az államkasszába, illetve a váltásokat adminisztrálni a pénztárak.
A Magyar Közlönyben december 22-én jelent meg, hogy Schmitt Pál köztársasági elnök aláírta az Országgyűlés által december 13-án elfogadott Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló jogszabályt, akkortól lehetett nyilatkozni a maradási szándékról.
Az első hetekben naponta átlagosan néhány százan vették a fáradságot, hogy személyesen menjenek el valamelyik irodába, a határidő közeledtével azonban fokozatosan nőtt a maradni akarók száma. Január 21-én például még mindössze 24 ezren voltak a "renitensek", egy héttel később viszont már közel hatvanezren.
Miért kell két nyilatkozat?
A Stabilitás Pénztárszövetség azt javasolta a magánnyugdíjpénztári tagoknak, hogy éljenek a jogfenntartó nyilatkozat lehetőségével, honlapjukon közzé is tettek egy nyilatkozatmintát. A pénztárak szerint az elfogadott törvény nem rendelkezik pontosan a nyilatkozat formai követelményeiről, ezért akár a Stabilitás dokumentumát is használhatják azok, akik maradni akarnak. Az ONYF kezdetben azt kifogásolta, hogy a mintán szerepel az adószám is, amit a Főigazgatóság csak külön engedéllyel kezelhet.
Azóta a Stabilitás frissítette a honlapon található dokumentumot, így már nem kell megadni az adószámot. Azonban a jelek szerint ez sem elég: az ONYF továbbra is ragaszkodik a saját nyilatkozatmintájához. Az egyébként csak annyiban különbözik a másiktól, hogy szerepel benne egy ominózus mondat, mely szerint "arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság vagy bármely más szervezet a 2010. évi CLIV. tv. 36. §-ával megállapított, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 2. § (6) bekezdésének hatályon kívül helyezéséről vagy megsemmisítéséről rendelkezne jogfenntartással élek igényérvényesítésre a megsemmisített jogszabályi rendelkezés folytán elszenvedett jogsérelem és esetleges vagyoni hátrány megtérítése iránt".
Az ONYF honlapján egyébként nincs fenn a saját nyilatkozatuk mintapéldánya, tehát aki felkészülten akar menni az irodákba, az nem tud előre kitöltött nyomtatvánnyal érkezni, csak a Stabilitáséval. A nyilatkozathoz egyébként személyi igazolványra, vagy más személyazonosságot igazoló okiratra (útlevél, jogosítvány), lakcímkártyára, illetve TAJ-kártyára van szükség.
Lehet, hogy csak jókor próbálkoztunk
A sajtóban egyébként felkapott téma lett a múlt hét végén, hogy kígyózó sorok állnak a nyugdíjbiztosító budapesti irodái előtt, akik mind az utolsó napokban akarnak nyilatkozni. A hírek szerint az ONYF is megerősített ügyfélszolgálattal készült a rohamra, az átlagosnál többen ülnek az ablakoknál, hogy fogadják az ügyfeleket.
A beszámolók szerint főleg a nyitáskor, ebédidőben és a zárás előtti órákban torlódnak fel az emberek, így hétfőn is ezekben az időszakokban kell hosszabb várakozásra készülni. Azt azonban mindenki elismerte, hogy az ügyintézés gyorsan és gördülékenyen halad.
Ehhez képest az mfor.hu munkatársa a csütörtöki zárás előtt nagyjából egy órával nem tapasztalt tömeget a Fiumei úton, nagyjából öt perc várakozás után le lehetett adni a nyilatkozatot. Ez persze nem jelenti azt, hogy hétfőn sem lesz tumultus, lehet, hogy egyszerűen csak szerencsénk volt.
Beke Károly
mfor.hu