Oda kell figyelni a GS olajelemzőjére. A srác 2005-ben, amikor az olaj ott kóborolt 50-60USD közt (de rég volt már...), akkor azt mondta, hogy rövidesen 100USD lesz az olaj. Hát itt is van, szinte pontosan, ahogy jósolta.
Mi erősíti az olajárat?
1.) A kínálat nem folyamatos, sok a támadás az olajkitermelés és szállítás szabotálására (lásd Nigéria). Ezen a piacon, amelyen néhány kivétellel mindenki SHORT, szóval nem szó szerint, de nincs kínálata, csak kereslettel rendelkezik folyamatosan, szóval egy ilyen piacon minden kis köhhentés elég ahhoz, hogy pánikot okozzon.
2.) A feltörekvő országok kereslete csillapíthatatlan. Magam is tapasztaltam néhány hete, hogy micsoda sorbanállások vannak Nepálban az olajért. Akinek van kis gógyija az betankol amikor van, és maga raktározza otthon, mert ki tudja, mikor lesz megint. Persze az országok sokban hozzájárulnak ehhez maguk is, hiszen az infrastruktúra az sokszor katasztrofális: Nepálban nincs vezeték Indiába (legközelebbi kikötő), hanem olajszállító kocsikkal hozzák az olajat át. És amint hallottam, nem is nagyon akarnak építeni vezetéket, hiszen az ottani maffia egyik fő bevétele az olajszállítás.
Ez a kereslet vélehtően nem is fog csillapodni. A nyugati országok bár szorgosan protezsálják a hybrid járműveket, de azok fogyasztás-csökkenését sokszorosan túlteszi a feltörekvő országok rohamosan növekvő autokereslete. És itt persze nem a legújabb technológiát veszik. (itt zárójelben jegyzem meg, nem tudom 5 év múlva, hogy fog ott kinézni a közlekedés, de már most is csak 40-50km/h az átlag!). Szóval arra ne számítsunk, hogy ez a faktor bármit is javulna, a kereslet tovább fog nőni.
4.) Hiányzó infrastruktúra, és az újabb készletek felfedezésének hiánya. Persze itt említhenénk a kanadai olajhomokot és a brazil mélytengeri készleteket, de azokhoz iszonyatos mértékű beruházás kell, mely talán a jelenlegi árakon már megéri (de ezt ki garantálja), más részről sok esetben a technika hiányzik még hozzá (brazil készletek, több km mélyen).
3.) Ne feledkezzünk meg a pénzügyi befektetőkről sem. Már korábban írtam arről a hordáról, mely lovagolja a trendeket. Persze - fundamentális alapok nélkül egy trend sem él sokáig. De itt arra gondolok, miként erősítik fel ezek a befektetők a trendeket.
Olajár csökkentő lehet
Itt most nem egy rövid korrekcióra gondolok, hanem az olajár tartós csökkenésére.
1.) Recesszió
Valahogy az az érzésem, az olaj ára addig fog emelkedni, amíg nem lesz egy újabb olajválság, recesszió. Amíg olyan magas nem lesz az ár, hogy sok ország kénytelen lesz megemelni az olajárat, ezzel kézifékezve a gazdasági növekedését. Jelenleg az ázsiai országok nem győzik az olajárat mesterségesen otthon alacsonyan tartani (legtöbb ázsiai ország), ezzel súlyosan rontva a költésgvetést. Indonéziában (úgy gondolom) a kormány a minap emelte meg az árakat 25%-kal. India is támogatja, és persze Kínát ne is feledjük (lásd SINOPEC marginja)! A jelenlegi erős gazdasági növekedés annak eredménye, hogy a kormányok inkubátorban tartják a gazdaságot, nem engedik az olajár keresletcsökkentő és inflációnövelő hatását begyűrűzni. Ez nem mehet a végtelenségig. Amíg a TÉNYLEGES kereslet (nem az inkubátoros) nem találkozik a tényleges kínálattal, addig az olajár galoppozni fog.
2.) A magas olajár mellett beinduló újabb feltárások. Ez persze segíthet, de még vagy 5-10 évre vagyunk ettől.
Persze ezek az érvek nem teljesek (írhatnánk még a politikai háttérről, hiszen az olaj volt és marad politikai téma; az OPEC egyetértéséről...), és biztos sok jut még az olvasó eszébe. A lényeg az, hogy az olajár várhatóan nem fog csökkeni addig, míg jelenlegi árakhoz tartozó, vagy az adott árhoz tartozó TÉNYLEGES kereslet nem jelenik meg a piacokon. Azaz vagy a kormányok szabadítják fel a belpiaci árakat, és az vezet majd rövid és középtávon inflációhoz majd recesszióhoz (na jó, a gazdaság lelassulásához), vagy ahol nincsenek az árak mesterségesen lenyomva (USA), ott lesz majd elviselhetelen az áremelkedés. Az itteni érv miatt ROSSZ az USA azon elgondolása, hogy csökkenti az adót (Obama), és ezzel segít a fogyasztón! Ezzel csak beállna az ázsiai országok inkubátorgazdaságai mögé, ez nem a kivezető út, ezzel csak tovább ront a helyzeten.
Mint az látható, az olaj esetében is a feltörekvő országok kezében van a kulcs, mint azt múltkori, inflációt elemző írásunkban is írtuk az inflációval kapcsolatban.