2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Lengyelországnak és Magyarországnak meg kellene őriznie a nyugdíjrendszer második pillérét, a járulékok befizetésének átmeneti felfüggesztésével pedig időt tudnának nyerni valódi strukturális reformokra" - vélik a Financial Times újságírói.

Bár az elmúlt hetekben kevesebbet hallani a magyar magánnyugdíjpénztári rendszer felszámolásáról, lassan talán mindenki belenyugszik a kormány intézkedésébe, a Financial Times (FT) internetes kiadása vasárnap este ismét a kérdésnek szentelte szerkesztőségi kommentárját.

"Tizenkét évvel ezelőtt még az uniós csatlakozás hevében több közép-európai állam is bevezette a magánnyugdíjpénztári rendszert. Ezzel a Világbank tanácsát követték, ők szorgalmazták ugyanis a második pillér létrehozását" - olvasható a FT szerkesztőségi kommentárjában. Svédország annak idején hasonló útra lépett, azonban a nyugat-európai államok többsége nem reformálta meg nyugdíjrendszerét.

"Jelenleg több érintett országban is össztűz alá vették a kilencvenes években kialakult rendszert, Magyarország pedig egyenesen lebontotta azt" - emlékeztet a FT cikke. Szerintük ez a lépés sajnálatos és kifejezetten maradi volt hazánk részéről.

A londoni lap kommentárja emlékeztet arra, hogy a magánnyugdíjpénztári rendszereknek hosszútávon mutatkozik meg az előnyük, rövidtávon azonban növelik a költségvetési hiányt és az államadósságot. Azok után, hogy az érintett kilenc tagállam nem tudta Brüsszelnél elérni, hogy a nyugdíjreformot vegyék figyelembe a deficitszámításkor, a kormányok komoly nyomás alá kerültek, ez vezetett oda, hogy Magyarország államosította a nyugdíjpénztárak vagyonát, a lengyel kormány átmenetileg felfüggesztette a befizetéseket, a balti államok pedig a korábbinál kevesebb járulékot utalnak a magánrendszerbe. A cikk szerint a teljes államosítással az a legnagyobb probléma, hogy lehetővé teszi a kormány számára a fájdalmas intézkedések - adóemelések, kiadáscsökkentések - elkerülését.

A Financial Times szerint már késő, hogy az EU újragondolja a dolgot. Lengyelország és Magyarország azonban jobban tenné, ha megtartaná a második nyugdíjpillért, és csak átmenetileg függesztenék fel a befizetéseket. Ezzel időt nyerhetnének a kormányok arra, hogy valódi reformokkal csökkentsék a költségvetés hiányát, utána pedig újraindulhatna a magánnyugdíjpénztári rendszer, ami ismét példaként állhatna Európa többi országa előtt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!