Bár az elmúlt hetekben kevesebbet hallani a magyar magánnyugdíjpénztári rendszer felszámolásáról, lassan talán mindenki belenyugszik a kormány intézkedésébe, a Financial Times (FT) internetes kiadása vasárnap este ismét a kérdésnek szentelte szerkesztőségi kommentárját.
"Tizenkét évvel ezelőtt még az uniós csatlakozás hevében több közép-európai állam is bevezette a magánnyugdíjpénztári rendszert. Ezzel a Világbank tanácsát követték, ők szorgalmazták ugyanis a második pillér létrehozását" - olvasható a FT szerkesztőségi kommentárjában. Svédország annak idején hasonló útra lépett, azonban a nyugat-európai államok többsége nem reformálta meg nyugdíjrendszerét.
"Jelenleg több érintett országban is össztűz alá vették a kilencvenes években kialakult rendszert, Magyarország pedig egyenesen lebontotta azt" - emlékeztet a FT cikke. Szerintük ez a lépés sajnálatos és kifejezetten maradi volt hazánk részéről.
A londoni lap kommentárja emlékeztet arra, hogy a magánnyugdíjpénztári rendszereknek hosszútávon mutatkozik meg az előnyük, rövidtávon azonban növelik a költségvetési hiányt és az államadósságot. Azok után, hogy az érintett kilenc tagállam nem tudta Brüsszelnél elérni, hogy a nyugdíjreformot vegyék figyelembe a deficitszámításkor, a kormányok komoly nyomás alá kerültek, ez vezetett oda, hogy Magyarország államosította a nyugdíjpénztárak vagyonát, a lengyel kormány átmenetileg felfüggesztette a befizetéseket, a balti államok pedig a korábbinál kevesebb járulékot utalnak a magánrendszerbe. A cikk szerint a teljes államosítással az a legnagyobb probléma, hogy lehetővé teszi a kormány számára a fájdalmas intézkedések - adóemelések, kiadáscsökkentések - elkerülését.
A Financial Times szerint már késő, hogy az EU újragondolja a dolgot. Lengyelország és Magyarország azonban jobban tenné, ha megtartaná a második nyugdíjpillért, és csak átmenetileg függesztenék fel a befizetéseket. Ezzel időt nyerhetnének a kormányok arra, hogy valódi reformokkal csökkentsék a költségvetés hiányát, utána pedig újraindulhatna a magánnyugdíjpénztári rendszer, ami ismét példaként állhatna Európa többi országa előtt.
mfor.hu