Tavaly óta a részvénypiacokon is mindenki a kínai csodáról beszélt: a Shanghai Composite index értéke néhány hónap alatt több mint a duplájára ugrott. Október óta azonban ugyanolyan meredeken lefelé indult a mutató, úgy tűnik, végetért a csoda.
Korábban évekig 1000-2000 pont között mozgott a Shanghai Composite index értéke, mely tavaly év elején lépte át a 2500 pontos határt. Innen aztán nem volt megállás felfelé: nyár végén már 5000 pont felett állt a mutató, októberre pedig elérte e 6000 pontot is. Mindez azt jelentette, hogy kicsivel több mint fél év alatt duplájára emelkedett az index értéke.
Októberben aztán meredeken lefelé fordult az index, mely ma már 3414 ponton zárt 5,3 százalékos esés után. Lassan tehát megint eléri a 2500 pontos határt a mutató, véget ér a kicsit több mint egy éve tartó csoda.
Az esés több dologgal magyarázható: egyrészt a hirtelen emelkedés után várható volt a visszaesés, másrészt pedig a világgazdasági körülmények sem alakultak kedvezően. A világszerte tapasztalható gazdasági visszaesés Kínát is utolérte, jelenleg több országhoz hasonlóan a Távol-Keleten is az elszabaduló inflációt próbálják megfékezni. Emellett meg kell említeni, hogy Kínában köztudottan erős a fémfeldolgozó ipar, mely a közelmúltban a magas nyersanyagárak miatt fordult lejtmenetbe.
Természetesen a tavaly nyáron kezdődött jelzálogpiaci válság is jelentősen hozzájárult a kínai részvények ilyen mértékű gyengüléséhez. Bár egyelőre kevesebb negatív hír érkezik az ázsiai bankok felől, mint mondjuk Európából vagy a tengerentúlról, de közvetve a kínai pénzintézetek is érintettek a válságban.
Hasonló utat járt be az elmúlt másfél évben a CSI 300 index is, mely tavaly év elején még 2000 pont alatt állt, majd októberben 5800 pont környékén volt a csúcspontja. Azóta 4000 pont alá esett vissza a mutató, tehát ebben az esetben még nem volt annyira látványos a zuhanás, mint a másik fő indexnél.
Oszkó Péter: Szeretem feszegetni a határokat!
Menedzserek a szervezetben