2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokat nem tudok hozzátenni a korábbiakhoz: a feltörekvő országok felől jövő vihar továbbra is sötétszürkére festi az eget, és bármikor elkezdődhet a mennydörgés.

Zsiday Viktor  írása augusztus 19-i keltezésű, tehát a csütörtöki-pénteki tőzsdei zuhanások előtt készült.

A feltörekvők számára a 2009-13-as időszak egy nagy adomány lehetett volna, amikor még magas nyersanyagárak mellett kiegyensúlyozhatták volna gazdaságaikat, de ehelyett a legtöbben a (gyakran részben USD-alapú) hitelgenerálta növekedés, és lakossági fogyasztásstimulálás mellett döntöttek. Amikor az elmúlt 1-2 évben kiderült, hogy egyrészt Kína növekedése tényleg egyre lassabb lesz, másrészt - részben az első pont miatt - a nyersanyagok ára lejtőre került, akkor egyértelművé vált az is, hogy a legtöbb feltörekvő (EM) ország továbbra is az, ami az elmúlt 50 évben volt: nyersanyagciklusra alapozott boom-bust gazdaság. Ráadásul a legtöbb most nyakig ül a hitelben.

Viszont - eltérően a korábbiaktól - mára elég nagy lett a világgazdasági súlyuk, így az EM országok mélyrepülése visszahat a fejlettekre is: kevesebb AUDI A8 L, kevesebb Caterpillar munkagép és kevesebb iPhone is fog fogyni - hogy csak pár példát említsek. Az EM-problémák súlyosan érinthetik a fejlett cégeket is profitoldalról, még ha az USA és EU gazdaságát valószínűleg nem is tolja recesszióba.

A tőzsdék tehát sebezhetőnek tűnnek - persze majd kiderül mennyire. A vállalati és illikvidebb állampapírpiacokra a Volcker-rule bevezetése miatt (jelentősen lecsökkent a likviditást biztosító market-makerek száma és az általuk tartott értékpapírállomány) talán még nagyobb veszély leselkedik: bármikor kialakulhat flash-crash az illikviditás miatt. Kérdéses az is, hogy ilyen környezetben hogy, és mennyit tud emelni az amerikai jegybank: lehet, hogy az első emelés jó ideig az utolsó lesz?

Ezek a problémák természetesen Magyarországot is érinthetik. Magyarország Németország kihelyezett összeszerelő-üzeme, és mint ilyen, erősen exportorientált gazdaság. Az EM piacok lassulása indirekt módon, a német kapcsolatokon keresztül megütheti a hazai gazdaságot. Tekintve, hogy jövőre az EU-s pénzeső is időlegesen alábbhagy, elég komoly növekedési kockázatokat láthatunk 2016-ra...

Az ismert Cromwell-mondás ismét jól jön: "Bízzatok Istenben és tartsátok szárazon a puskaport!"

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!