6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rég nem látott esésnek lehettünk a héten tanúi. A piacok úgy tűnik minden jó hírt előre beáraztak, így hiába jönnek ki többnyire pozitív makro-, illetve vállalati adatok, a válasz esés. Ilyen környezetben az esés folytatására nagyobb esélyt látnak a Raiffeisen elemzői.

Rég nem látott esésnek lehettünk a héten tanúi. A piacok úgy tűnik minden jó hírt előre beáraztak, így hiába jönnek ki többnyire pozitív makro-, illetve vállalati adatok, a válasz esés. Ilyen környezetben az esés folytatására nagyobb esélyt látnak a Raiffeisen elemzői.

USA

A negyedéves eredményszezon közepén az október végi "dubaji pánik" óta nem látott mértékben estek az amerikai részvénypiacok. A kedvezőbb heti eredmények ellenére nem jelentkeztek a vevők, hogy magasabbra tolják az indexeket. A részvénypiacok, ha a jó hírekre nem emelkednek tipikusan túlvettek – túl sok minden van már beárazva – és általában esés következik. A megváltozott piaci hangulat ebből remekül levonható. Hasonló eredményszámok mellett egy vagy két negyedévvel ezelőtt még óriási emelkedés lett volna a reakció. A héten láthattuk a stratégiánkban megfogalmazott egyik kockázat megjelenését, mégpedig a politikai kockázatét. Az amerikai elnök a jelentős késében lévő pénzügyi szabályozási reform véghezvitelét tűzte ki maga elé az egészségügyi reform viszonylagos sikere után. Mivel politikáról van szó, a kimenetel bizonytalan és a határidő is. A tervezetek egyelőre úgy tűnnek, hogy komoly károkat tudnának okozni a nagybankoknak, de így is 3-5 éves türelmi időről beszélünk. A jövő hét megint bővelkedni fog cégjelentésben, ahol főleg a csütörtök lesz forgalmas. Kérdéses, hogy folytatódik-e a héten megkezdett jó hírekre történő beadás? Az elkövetkezendő héten már jelentősebb gazdasági adatok (4Q GDP pénteken) is befolyással lesznek a piacokra. A dollár úgy tűnik egyre gyengébb hatással van az amerikai részvénypiacokra, helyét az inflációs várakozások vették át valamint a nemzetközi megszorító intézkedések, mint Kína esetleges kamatemelése.

Ázsia

Folytatódott a térségbeli befektetők profitrealizálása már második hete a nemzetközi és főleg helyi fejlemények következtében. Több vezető részvényindex fontos technikai szintnél fejezte be a hetet, amelyek megtörésénél akár további mélységek nyílhatnak meg. Japánban rekord deficitre rendezkednek be, amely nagyobb kötvényértékesítéssel jár majd, amely a hosszú távú kamatok megemelkedését vonhatja magával, ez pedig kifejezetten rossz az államnak, közölte az előző kormány pénzügyminiszter.

Kínában 2007 óta nem látott mértékben erősödött a gazdaság a negyedik negyedévben. Viszont az infláció is egyre rohamosabban növekszik, így egyre inkább előtérbe kerül egy esetleges kamatemelés a kötelező tartalékráták megemelése mellett. Máris 22 százalékkal kevesebb hitel kihelyezését tervezik idénre. A kiskereskedelmi értékesítés (+16.9%) 1989 óta nem ugrott ekkorát. A bázis hatásnak jelentős szerepe van a kiemelkedő számokban, de mivel kulcs szavak hiányoztak a hivatalos kommünikéből arra következtetnek a befektetők, hogy monetáris politikai váltás következik majd be a márciusi állami kongresszus után. 18 hete nem látott mértékben vonták ki a pénzt az ország részvényalapjaiból, így több mint egy hónapja nem tapasztalt mértékben esett a piac. A megszorítás miatt félnek az alacsonyabb kereslettől így a nyersanyagárakon keresztül estek a kitermelők is.

Olaj

Az olaj piacon nagyon gyenge a kereslet. A finomítók a hurrikán szezonokat nem számolva 1989-es kihasználtságú szintre estek vissza az USA-ban. Az amerikai benzinfogyasztás 1.8 százalékkal esett éves viszonylatban, míg a készletek 2008 márciusi szinteken állnak. Úgy tűnik az olaj a dollár helyett egyre inkább az inflációs várakozásokkal mozog együtt.

Európa

Jelentősebb eséssel zárták a hetet a tőzsdék. A lejtmenetet véleményünk szerint egyrészt a Kína felől érkező hírek hajtották, melyek ismét arra utaltak, hogy monetáris szigorításra kerülhet sor, azaz előbb utóbb szűkülhet a likvidátás, és előbb utóbb véget érhet az "ingyen pénz" korszaka. Bár ez még csak egy hosszabb folyamat legelső lépése, véleményünk szerint a részvénypiacok jelenlegi szintjeiket sokkal inkább a (túl) bőséges likviditásnak, mintsem a fundamentumok ilyen mértékű javulásának köszönhetik, ahogyan azt az utóbbi hetek makroadatai folyamatosan alá is támasztották. Szintén kedvezőtlenül hatott a piacra Obama elnök azon terve, mely szerint a bankok au állam és a betétesek pénzéből nem kereskedhetnének saját számlára (ez direktben is szűkítené a likviditást a piacon). Az erősödő dollár pedig lefelé nyomva a nyersanyagárakat szintén negatívan hatott a piacra, miután az utóbbi időszak húzószektora éppen ez volt. Ezzel a vezető piacok letörték a korábbi kitörési pontjaikat és visszaestek abba a kereskedési sávba ahol a negyedik negyedév nagyrészét töltötték (S&P: 1080-1122, DAX: 5500-5870). Ez önmagában igen negatív indikáció, miután ezzel jelentősen erősödött a valószínűsége, hogy a piac egy hosszabb tetőépítési folyamatban van/volt. Ezek a sávok azonban igen erős támaszt jelentenek a piacoknak. Teljesen biztosan akkor lehet kijelenteni, hogy az előző 10 hónap emelkedő trendjének vége, ha ez előbb említett fontos szintek is törnek. A korábban javasolt profit védő stoppokat azonban mindenképpen érdemes aktivizálni! A jövő héten számos vállalati jelentés és fontos makroadat fog napvilágot látni, különösen a csütörtök péntek tartogathat meglepetéseket, igen volatilis kereskedés valószínű!


Magyarország

Az utóbbi időben felülteljesítő hazai piac még nem esett vissza korábbi bázisába, azonban nem várhatunk jelentősen eltérő teljesítményt a fejlett piacoktól. Az OTP-MOL párosban azonban már elestek a legutolsó kitörési pontok az utóbbi hetek hiperbolikus szárnyalását követően. A 6000 elesése után az OTP-ben az 5800 a következő támasz, míg az 5600 az a szint, ahol más mellett az emelkedő trend is törne. Abszolút nem kizárt a jelenlegi szintekről való felfelé pattanás, a profit realizálás azonban ajánlott.

A Molban elesett a 18500 körüli támasz, mely megnyithatja a teret az általunk feltételezett kereskedési sáv alsóbb részei felé (17000 felé, ld. ajánlás). Elesett az MTelekomban a 720 körüli támasz zóna. A következő szint 670, félő azonban, hogy ez sem fogja megállítani negatív piaci hangulatban. Némi törést mutat a Richter is, véleményünk szerint a 40000 továbbra is a fontos támasz szint, amelyet most megközelíthet. Az Egis a legutóbbi kereskedési sávja alsó szélén 18500 körül van, melynek elesése esetén 17900-ig csúszhat, azonban egyik gyógyszer papírban sem várunk jelentős zuhanást rövid távon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!