Ez a fejlemény újabb lendületet adott az eurónak, az ausztrál dollár szintén erősödött az adatok hatására, és több feltörekvő piaci deviza is profitált a javuló kínai kilátásokból - írja véleményében John Hardy, a Saxo Bank szakértője.
Az optimizmus alapját az képezi, hogy az ázsiai kereslet esetleges megerősödése táplálni fogja az Európai Unió termékei és szolgáltatásai iránti keresletet. A német ZEW üzleti hangulatindex áprilisi értéke kimagasló volt, tavaly március óta a legmagasabb, és a 3,1-es értékével messze túlszárnyalta a várakozások szerinti 0,8-at. A Brexit-halasztás szintén hozzájárulhatott a gazdasággal kapcsolatos optimizmus erősödéséhez.
Az ausztrál dollár lendülete ugyanakkor azt is jelenti, hogy a héten kijött új-zélandi gyenge fogyasztói árindex ismeretében az AUDNZD emelkedése felgyorsulhat, és ennek következtében megerősödhetnek az új-zélandi kamatláb-csökkentésre vonatkozó a piaci várakozások.
A részvénypiacok erősek, a tavaly őszi csúcsaik közvetlen közelében járnak, de a piac kockázatvállalási kedvének határt szabhat az, hogy hatalmas adósságokkal terhelt a globális gazdaság, és az emelkedő kötvényhozamok likviditást vonnak el a piacokról. 1998 és 2000 között már tanúi lehettünk annak, hogy egyidőben erősödnek a részvénypiacok és nőnek a kötvényhozamok. De 2000 negyedik negyedévében a globális adósság a GDP-hez viszonyítva 87% volt, míg 20014 második negyedévében 199%, és ez jól érzékelteti azt, hogy mennyire lehet tartós a kockázati hajlandóság jelenlegi szintje.
A részvények további erősödése a kötvényhozamok esése mellett nem igazán reális forgatókönyv, mivel a kötvényhozamok esése csak abban az esetben képzelhető el, ha romlanak a globális gazdasági kilátások, és a központi bankok ennek megfelelő lépéseket tesznek, de a gazdasági kilátások gyengülése a részvénypiacokon is éreztetné a hatását.