Több mint 9 milliárd eurós vagyonnal (ami megközelítőleg 3000 milliárd forint) vezeti az idei gazdaglistát Petr Kellner. A Trend és az E15 kiadó gondozásban megjelenő két kiadvány - az egyik Pozsonyban, a másik Prágában hagyta el a nyomdát - összesített listát készített a valaha egy országnak számító két terület gazdagjairól. (A különbség csupán annyi, hogy a cseh verzióban koronában, a szlovákban pedig euróban adták meg a vagyonok becsült nagyságát.)
A listavezető Kellner vagyonát - aki a Forbes idei globális listáján 19,1 milliárd dollárral szerepel - a Trend/E-15 szerkesztői óvatosabban értékelték. Azt ugyan nem tudni, hogy a telekommunikációban, a pénzügyi szektorban, a médiában és egy sor hazai és külföldi befektetésben érdekelt 56 éves üzletember vagyonát miért tartják kisebbre a helyi szerkesztők, de annyi bizonyos, hogy a cseh és szlovák üzleti életben jobban tájékozottabbak, mint az amerikai lap.
A második helyen évek óta a mostani miniszterelnök Andrej Babis áll, akinek vagyona Kellnerének kevesebb mint a fele. Ugyanakkor érdekes, hogy míg Kellneré az elmúlt évben majdnem kétmilliárd euróval csökkent, Babisé egymilliárddal nőtt (2,849 milliárdról 3,996 milliárd euróra.) A “dobogó harmadik fokán” Daniel Kretínsky áll 3,4 milliárd eurós vagyonnal.
Egymilliárd eurósnál nagyobb vagyonnal - ez a jelenlegi árfolyam mellett 350 milliárd forintnak felel meg - az első 15 helyezett rendelkezik. Ez egyben azt is jelenti, hogy a magyar listákat vezető Csányi Sándor 310 milliárd forintosra tartott vagyonával bizony nem férne be a cseh-szlovák lista élmezőnyébe. A felsorolás végén álló, 100. helyezett Jaroslav Nosekhez is 126 millió eurós vagyont társítottak a szerkesztők.
Magyar vonatkozások
Magyar származásra utaló nevet vagy cég-megnevezést nem találni a listán - magyar kapcsolódási pontokat annál inkább. Mindjárt a listavezetőnél is. Kellner - aki a kuponos privatizációval alapozta meg a vagyonát - 2018-ban vette meg a Telenor mobilszolgáltató cég regionális üzletágát, benne a magyar céggel. PPF nevű befektető cége a híradások szerint 2,8 milliárd eurót fizetett a cégcsoportért, de a magyar Telenort már részben eladta. A norvégok a magyar mellett a bolgár, a montenegrói és a szerb Telenort is eladták Petr Kellnernek, akit hírbe hoztak a magyar gazdaglisták második-harmadik helyezettjével, Mészáros Lőrinccel is - aki állítólag már az adásvételkor jelezte, hogy átvenné a magyar vállalatot.
Végül a Telenor Magyarországba az állami tulajdonú műsorszóró, az Antenna Hungária vásárolta be magát 25 százalékig - és szó van arról, hogy a teljes részvénycsomag magyar kézbe kerüljön.
Frissítés - reagált a PPF Telecom:
A PPF Telecom Csoport nem fontolja vagy tervezi semely (sic!) telekommunikációs érdekeltségének eladását a közép- és kelet-európai régióban - közölte a lapunkhoz eljuttatott reakciójában a cég.
A magyar piacról való kivonulás oka talán az lehet, hogy Kellner kiterjedt cégcsoportjának tagjai nehéz helyzetbe kerültek. (Kellner egyébként 6 millió eurót invesztált a magyarországi Barion Payment Zrt.-be is.)
Erős magyar kötődéssel rendelkezik Babis is - és itt most nem elsősorban a családi háttérre gondolunk. Tulajdonában van a hazai agrárszektor egyik legjelentősebb vállalkozása, az IKR Agrár, és a Babis által alapított Agrofert vállalatóriás érdekeltségébe tartozik a világ nyolcadik legnagyobb napraforgó-termelője, a kiskunfélegyházai NT is. A Kunsági Éden ismert, napraforgóolajat forgalmazó céget 2014-ben szerezte meg Babis.
A “bronzérmes” Kretínskynek sem kell idegenvezetést tartani Budapesten. A Budapesti Erőművet a kilencvenes években privatizálták, és a francia EDF lett a többségi tulajdonosa. Tőlük vette meg a budapesti vállalat 96 százalékát 2016-ban az EP Holding, amely Csehország legnagyobb hőtermelője. A vállalatot 2009-ben alapította meg az akkor 34 éves Daniel Kretínsky, akinek cégei Nagy-Britanniában, Franciaországban és Olaszországban is jelen vannak, Németországban pedig a második legnagyobb lignitbánya is a cégcsoport tagja. Mai hír, hogy a magyar-francia CHP Energia Zrt. 2020. december 1-jén megvette a Budapesti Erőmű Zrt.-t az EPH-tól.
Akár „magyar vonásnak” is tekinthető, hogy Kretínsky az egyik legismertebb cseh focicsapat, a Sparta Praha tulajdonosa. A hazai üzletemberek is előszeretettek szállnak be a helyi és határon túli klubokba.
Az első tíz helyezett:
- Petr Kellner 9,1 milliárd euró
- Andreaj Babis 3,996
- David Kretinsky 3,402
- Patrik Tkác 3,169
- Radovan Vitek 2,677
- Karel Komárek 2,5
- Pavel Baudis 1,9
- Zdenek Bakala 1,39
- Pavel Tykac 1,087
- Eduard Kucera 1,083
Meglepő módon nem szerepel a cseh-szlovák listán a másik ismert magyar származású fociklub (Dunaszerdahely, DAC) tulajdonosa, Világi Oszkár, akit a leggazdagabb felvidéki magyarnak tartanak. Pedig több saját vállalkozása mellett a Mol-csoporthoz tartozó Slovnaft vezérigazgatója, így bizonyára tehetős embernek számít Szlovákiában.
A többiek sem kispályások
A dobogós helyen jegyzetteken kívül egy sor más rangsorolt üzletember is aktív a magyar piacon a cégein keresztül. Az ötödik leggazdagabb, Radovan Vitek az egyik legjelentősebb magyarországi ingatlanos cég, a CPI Property tulajdonosa. A 17. helyen jegyzett Ivan Chenko irodaházfejlesztő cége, a HB Reavis is meghatározó jelentőségű a magyar piacon. Ha nem is közvetlenül, de áttételesen jelen van a magyar piacon a 8. helyen rangsorolt Zdenek Bakala, aki a 100 Leggazdagabb magyar listáján szereplő Varga Zoltán (61. helyen áll 20,8 milliárd forinttal) befektetőtársa.
A E15-Trend 100-as kiadványokban mindössze három hölgy kapott helyet. Közülük Mária Blasková a 29-31. helyen áll 484 millió eurós vagyonával - ő a logisztikai szektort képviseli. A 39.-40. helyen rangsorolt Jitka Cechlová Komárková vagyonát 338 millió euróra becsülik a szerkesztők.
A főnemesi vonulatot pedig Karel Schwarzenberg képviseli. A patinás nemesi család sarja a 47-48. helyen áll 287 millió eurós vagyonnal - érdekes hogy a Svájcban is élő főnemes vagyonát az ottani gazdaglistát közlő Billanz magazin is hasonló nagyságúra, azaz 328 millió svájci frankra becsüli.
Ami kimaradt, és ami nem
A listát végiglapozva a magyarországihoz hasonlóan ott is látni némi nyomát a titkolódzásnak. Bár a felsorolt gazdagokról nem fotó, hanem grafika készült, néhányan valószínűleg még ezt sem engedélyezték. Ilyen a 32.-nek rangsorolt Jaromir Tesar, aki közel félmilliárd eurós vagyon felett rendelkezik, valamint a 41-42. helyen álló Jaroslav Skala (ingatlanszektor és 330 millió eurós vagyon), a 189 millió eurós vagyonnal rendelkező és 71. helyen álló - az agrárszektorban aktív - Gabriel Vecera, valamint a 95. Martin Dolack, akinek vagyonát 134 millió euróra becsülik.
Ugyanakkor nem voltak szégyenlősek a listán elől állók, hiszen magánrepülőjüket is bemutatják az olvasóknak. Petr Kellner egy kék-fehérre festett Boeing 737-700 BBJ típust birtokol. Radovan Viteknek ennél jóval szerényebb gépe van: egy Bombardier Global 6000-es típus. Ivo Lukacovic hangárjában egy Cessna 525-ös áll, Karel Komárnek pedig egy Gulfstream G 550-es büszke tulajdonosa.
De nem szégyenkezhet Ivo Valenta, aki egy Embrarer Legacy 650-est repül, vagy Jiri Simáne sem, aki egy Cessna Citation CL 68-as tulajdonosa. A csodagépekről fotót is közöl a lap, és pontosan leírja a repülők lajstromszámát is.
A listán a 13.-14. helyen szerepel Jaroslav Hascak, a Penta Investment befektetőcsoport vezetője, aki a főszereplője a legfrissebb szlovákiai botránynak: látványos akció keretében kommandósok fogták el, egyebek mellett pénzmosással, korrupcióval vádolják. A kétes ügybe keveredett üzletember vagyonát 1,014 milliárd euróra becsülik, amivel egy ligában hazai szinten nagyjából Csányi Sándor OTP-vezér játszik. A Penta Csoport egyébként Magyarországon is aktív, elsősorban az élelmiszeriparban vannak érdekeltségeik.