Egyre népszerűbbek a környezeti, társadalmi jellemzőket előmozdító befektetések
A befektetési alapok között a "világoszöld" és a "sötétzöld" (vagyis az EU fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló SFDR-rendelete szerint 8-as vagy 9-es besorolású) alapok jelentősége egyre nő. A 8-as besorolású alapok környezeti és/vagy társadalmi jellemzőket előmozdító és helyes vállalatirányítási gyakorlatot követő vállalkozásokba fektetnek, míg a 9-es alapok elsődleges célkitűzése a fenntartható befektetés, például a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése. Az európai befektetési alapok darabszám szerint 49,6 százaléka, eszközérték alapján 61 százaléka már ebbe a két kategóriába tartozik.
Díjak a legjobbaknak
A Privátbankár.hu díj alapítását vállalta 2022-ben azzal a céllal, hogy az alapkezelők fenntarthatóság iránti elkötelezettségét mérni lehessen és a legjobbakat díjazzák. 2024-ban már harmadik alkalommal adták át a díjat.
Ahogy az ESG-tematika jelentősége egyre nő az alapkezelői szektoron belül és válnak elérhetővé egyre inkább számszerűsíthető, objektív összehasonlítást is lehetővé tévő adatok, úgy fejlődik folyamatosan a Klasszis ESG-díjazás módszertana is. 2024-ben már nem csak az Év ESG Alapkezelője díjat adták át, hanem abban az öt kategóriában, ahol megfelelő számú befektetési alapot volt lehetséges összehasonlítani, a Legjobb ESG Alapok díját is kihirdették 2024. október 1-jén a Mystery Hotel Budapestben.
Az Év ESG Alapkezelője 2024-ben az Erste Alapkezelő lett, a második helyen a KBC Asset Management, a harmadik helyen az Amundi Alapkezelő végzett. Összesen 8 hazai alapkezelő nyújtott be pályázatot a Privátbankár felhívására.
- Privátbankár.hu Klasszis – Az Év ESG Alapkezelője 2024: Erste Alapkezelő
- Privátbankár.hu Klasszis – Az Év ESG Alapkezelője 2024 II. helyezett: KBC Asset Management
- Privátbankár.hu Klasszis – Az Év ESG Alapkezelője 2024 III. helyezett: Amundi Alapkezelő
A legjobb ESG-alapok díjai közül kettőt a KBC Asset Management, egyet-egyet pedig az Amundi Alapkezelő, a Raiffeisen Alapkezelő és a VIG Alapkezelő befektetési alapjai nyertek el:
- Privátbankár.hu Klasszis – Legjobb Abszolút Hozamú és Származtatott ESG Alap:
VIG Maraton ESG Multi Asset P sorozat - VIG Befektetési Alapkezelő - Privátbankár.hu Klasszis – Legjobb Fejlett Piaci Részvény ESG Alap:
Amundi USA Devizarészvény A sorozat - Amundi Alapkezelő - Privátbankár.hu Klasszis – Legjobb Globális Részvény ESG Alap:
K&H öko felelős befektetés nyíltvégű alapok alapja - KBC Asset Management - Privátbankár.hu Klasszis – Legjobb Vegyes Kiegyensúlyozott ESG Alap:
Raiffeisen ESG Vegyes Alapok Alapja A sorozat - KBC Asset Management - Privátbankár.hu Klasszis – Legjobb Vegyes Óvatos ESG Alap:
K&H kényelem felelős befektetés normál sorozat - KBC Asset Management
A díjátadót megelőzően egy magas színvonalú szakmai rendezvényt is tartottak. A Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig konferencián mások mellett tanácsadócégek, a londoni és a budapesti tőzsde, hazai bankok és befektetési alapkezelők, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága valamint nagyvállalatok képviselői számoltak be a fenntarthatósággal, ESG-szabályozással és -megfeleléssel kapcsolatos aktualitásokról. A részvevők kiemelkedően fontos gyakorlati tapasztalatokhoz juthattak a témában. A szervező, a Privátbankár.hu-t is magában foglaló Klasszis Média a jövőben is tart hasonló rendezvényeket.
A díjazás pontos módszertana a rendezvény weboldalán található meg.
A díjazást felügyelő szakmai grémium:
- Dr. Ács Barnabás, fenntarthatósági szakértő, a Londoni Tőzsdecsoport Fenntartható Finanszírozási Megoldások igazgatója
- Ács Zsuzsanna, a Privátbankár.hu tulajdonos-ügyvezetője
- Eidenpenz József, a Privátbankár.hu főmunkatársa, szakújságíró
- Temmel András, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) főtitkára