3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kötvénypiacon ugyan emelkedtek a hozamok, ám ez egyelőre a részvényeknél még nem éreztette a hatását. Van azonban mitől tartaniuk a magas hozamú kötvények tulajdonosainak.

Jóllehet 2018 elején újra nőtt a volatilitás a részvénypiacon, a kötvénypiac gyengén reagált a piaci eseményekre. És miközben az Egyesült Államokban az állampapírok hozama nőtt, a bóvli kötvények árfolyamai alig változtak az év elejéhez képest. Sokan azt jósolták, hogy hamarosan a bóvli kötvények hozamaiban is érezhető változások lesznek, de ez a mai napig nem történt meg, állítja a Saxo Bank szakértője, Althea Spinozzi.

Azt mindenesetre meg kell jegyezni, hogy érezhetően csökkent a magashozamú kötvények kibocsátása az év eleje óta, és ennek legfőbb oka az, hogy az USD-ben való finanszírozás költsége fokozatosan emelkedett. Ez a fejlemény egyrészt sok befektetőt megóv attól, hogy bajba kerüljenek, másrészt a kisebb kínálat miatt növekszik a hozaméhség. Ez magyarázza többek között az USA-beli WeWork rendkívül sikeres, magashozamúkötvény-kibocsátását: 702 millió dollárnyi kötvényt bocsátott ki a gyorsan növekvő, nem kevés kockázatot magában hordó, megosztott munkahelyi környezetet kínáló cég 7,875 százalékos hozamon.

Láttunk már ilyet: a Tesla tavalyi 1,8 milliárd dolláros kibocsátását 5,3 százalékos hozam mellett vették, de amikor a Moody’s B3-ra minősítette le a Teslát, komoly átárazást szenvedtek a befektetők (amit tetéztek a Model 3 gyártási kapacitásával kapcsolatos problémák is), és jelenleg a 2025. évi lejáratú kötvények 7 százalékos hozammal forognak.

De úgy néz ki, hogy a piac nem akar tanulni a korábbi hibákból, és kevesen veszik tudomásul, hogy változnak a körülmények. A magas hozamú kötvények piacán, és ez igaz a részvénypiacra is, még mindig döntő hatással vannak a központi bankok retorikája. A központi bankok üzenete leegyszerűsítve az, hogy ha rosszul mennek a dolgok, akkor a központi bankok helyre teszik azokat. És amíg a központi bankok fogják a kezüket, addig a befektetők sem érzik a kockázatokat. Valami nagyobb eseménynek kell bekövetkeznie ahhoz, hogy meginduljanak az eladások a kötvénypiacon.

Az, hogy az amerikai állampapírok hozama elérte a 3 százalékot, nem volt elég sokkoló, a 4 százalékos szint viszont várhatóan nagy változást hozna a tőkeintenzív társaságok és a feltörekvő piacok szegmensében. De az egyelőre még messze lévő 4 százalékos hozamon kívül is van mitől tartaniuk a magas hozamú kötvények tulajdonosainak, és az egyik legfőbb ilyen fenyegetés a dollár jelentős erősödése, mert ez jelentősen növelné azoknak a cégeknek és országoknak a tőkeköltségeit, amelyek dollárban vannak eladósodva. Az adósságok leértékelődése akár gyors ütemű is lehet, és akkor a magas hozamú kötvények tulajdonosainak igen kevés mozgástere lesz egy olyan piacon, ahol a fundamentumok sem kedveznek nekik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!