3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, közülük kiemelkedik a részletes első negyedéves bruttó hazai termék (GDP), valamint a májusi inflációs statisztika és a májusi államháztartási adat.

Kedden teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az áprilisi kiskereskedelmi forgalom első becslését. Márciusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 8,7 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva - főként a húsvét miatt -7,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az első negyedévi növekedés a naptárhatástól megtisztított adatok szerint szintén 7,3 százalékos lett.

Szintén kedden jelenik meg az első negyedéves GDP második becslése. A május 15-én kiadott első becslés szerint az első negyedévben a GDP 4,4 százalékkal, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Szerdán az ipari termelés áprilisi adatának első becslését közli a KSH. Márciusban az ipari termelés volumene 2,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi magas bázistól, amikor azóta is példátlan mértékben, 13,9 százalékkal nőtt a kibocsátás. Mivel az idén márciusban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2017-ben, a munkanaphatástól megtisztított  adatok szerint a termelés 1,9 százalékkal nőtt. Szintén szerdán teszi közzé a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa májusi kamatmeghatározó ülésének rövidített jegyzőkönyvét.

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Csütörtökön közli a Pénzügyminisztérium az államháztartás központi alrendszerének május végi helyzetéről szóló gyorstájékoztatóját. Az államháztartás központi alrendszere 209,4 milliárd forint hiánnyal zárta áprilist, a deficit az év első négy hónapjában elérte az 1081,4 milliárd forintot. A január-áprilisi deficit az 1360,7 milliárd forintos egész évi előirányzat 79,5 százaléka. A központi költségvetés hiánya az év első négy hónapjában 1119,5 milliárd forintot, az elkülönített állami pénzalapoké pedig 7,0 milliárd forintot tett ki, miközben a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 45,1 milliárd forintos többletet értek el. A jelentésben az áll, a kormány változatlanul 2,4 százalékos GDP-arányos hiánycéllal számol 4 százalék feletti gazdasági növekedés mellett.

Pénteken a fogyasztói árak májusi alakulását és az áprilisi külkereskedelmi forgalom első becslését publikálja a KSH. Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 2,3 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, az előző hónaphoz viszonyítva átlagosan 0,7 százalékkal nőttek. Az év első négy hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal nőttek 2017 azonos időszakához képest. 

Márciusban az export euróban számolt értékének 3,7 százalékos és az import 1,1 százalékos csökkenése miatt az idén 255 millió euróval csökkent a külkereskedelmi mérlegtöbblet tavaly márciushoz képest, és 567 millió eurót tett ki. A forgalom alakulásában szerepet játszott, hogy márciusban kettővel kevesebb munkanap volt, mint egy évvel korábban. A gyenge külkereskedelmi adatot az ipari termelés 2,4 százalékos márciusi éves összevetésű csökkenése már előrevetítette.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!