2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború kevés eszköz számára jelent pozitívumot, az arany ezek közé tartozik.

Az Egyesült Államok és Kína közti vámháborús készülődés jelenlegi állása szerint mindkét fél mintegy évi 50-50 milliárd dollár értékű, a másik féltől érkező importárura vetne ki 25 százalékos kiegészítő vámot. A világ részvénypiacai eséssel reagáltak a növekedési kilátásokat veszélyeztető fejleményekre, az árupiacon pedig a ciklikus árupiaci javak sínylették meg leginkább a két vezető gazdasági hatalom eddigi csörtéjét. Az olaj és az ipari fémek kezdetben nagyot esetek, az arany pedig új lendületet kapott, mint biztonsági menedék, olvasható a Saxo Bank elemzésében.

Ezek voltak tehát a kezdeti reakciók, de tegnap megint békülékenyebb hangnemet ütöttek meg a felek, így a fő részvényindexek pozitívan zárták a napot, és az árupiacon is többnyire korrigálták a korábbi konfliktus-hangulatú bejelentésekre adott reakciókat. A kiegészítő vámokkal esetleg sújtandó termékek köre viszont kiderült, ezért érdemes megnézni, hogy a kereskedelmi vámok kommunikációjának alakulása hogyan érint egyes árupiaci termékeket.

A Kína által az USA-ból származó büntetendő termékek listájának bejelentése után a legnagyobb ütést mezőgazdasági termékek kapták az árupiacon, közülük is a szója, a kukorica és a gyapot voltak a legnagyobb vesztesek. Tavaly Kína kb. 14 milliárd dollár értékben importált szójababot az Egyesült Államokból, és ezt a mennyiséget más nagy termelő régiók, így például Dél-Amerika sem tudja pótolni. Kína a legnagyobb vásárlója az egyesült-államokbeli szójababnak, ezen a téren igen nagy a kölcsönös függőség.

Az energiaszektorban is nagy veszteséget szenvedtek el a longra játszó kereskedők a tegnapi nap első felében, a békülékenyebb üzenetek megjelenése előtt. A WTI-t és a Brentet komoly vásárlás hajtotta fel az elmúlt hetekben, mert a piac főleg a Venezuelából és Iránból érkező, termelési zavarokról szóló hírekre figyelt és reagált. A kereskedelmi vámok ügyében reményt adó tegnap délutáni hírekre a nap első felének ármozgásai ebben a szegmensben is nagyjából korrekcióra kerültek, és a továbbiakban a kínálat alakulásától és a kereskedelmi tárgyalásokról szóló újabb hírek dönthetik el, hogy milyen irányba hagyja el a jelenlegi sávot a nyersolaj.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!