Az Egyesült Államok és Kína közti vámháborús készülődés jelenlegi állása szerint mindkét fél mintegy évi 50-50 milliárd dollár értékű, a másik féltől érkező importárura vetne ki 25 százalékos kiegészítő vámot. A világ részvénypiacai eséssel reagáltak a növekedési kilátásokat veszélyeztető fejleményekre, az árupiacon pedig a ciklikus árupiaci javak sínylették meg leginkább a két vezető gazdasági hatalom eddigi csörtéjét. Az olaj és az ipari fémek kezdetben nagyot esetek, az arany pedig új lendületet kapott, mint biztonsági menedék, olvasható a Saxo Bank elemzésében.
A Kína által az USA-ból származó büntetendő termékek listájának bejelentése után a legnagyobb ütést mezőgazdasági termékek kapták az árupiacon, közülük is a szója, a kukorica és a gyapot voltak a legnagyobb vesztesek. Tavaly Kína kb. 14 milliárd dollár értékben importált szójababot az Egyesült Államokból, és ezt a mennyiséget más nagy termelő régiók, így például Dél-Amerika sem tudja pótolni. Kína a legnagyobb vásárlója az egyesült-államokbeli szójababnak, ezen a téren igen nagy a kölcsönös függőség.
Az energiaszektorban is nagy veszteséget szenvedtek el a longra játszó kereskedők a tegnapi nap első felében, a békülékenyebb üzenetek megjelenése előtt. A WTI-t és a Brentet komoly vásárlás hajtotta fel az elmúlt hetekben, mert a piac főleg a Venezuelából és Iránból érkező, termelési zavarokról szóló hírekre figyelt és reagált. A kereskedelmi vámok ügyében reményt adó tegnap délutáni hírekre a nap első felének ármozgásai ebben a szegmensben is nagyjából korrekcióra kerültek, és a továbbiakban a kínálat alakulásától és a kereskedelmi tárgyalásokról szóló újabb hírek dönthetik el, hogy milyen irányba hagyja el a jelenlegi sávot a nyersolaj.