Az elmúlt időszakban meglehetősen változékony volt az euró árfolyama, hiszen két hete az 1,15-ös szintet is megközelítette, miközben az év elején még az 1,25-ös szinttel küszködött. Előbb a török események hatására emelkedett a zöldhasú, majd az olasz politikai bizonytalanság erősítette a dollárt az euró ellenében.
Az elmúlt napokban viszont új erőre kapott a közös pénz, amiben szerepet játszott, hogy - legalább időlegesen - rendeződött az olasz és a spanyol kormányválság. Emellett az Európai Központi Bank (EKB) vezetői több utalást is tettek arra, hogy a jövő heti ülésükön eldöntik, folytatódjon-e a kötvényvásárlási programjuk (QE).
Ezt azzal magyarázzák az elemzők, hogy a jövő héten csak az ütemterv láthat majd napvilágot, így az EKB arra utalhat majd, hogy a QE program szeptemberben véget ér, illetve a jövő évben megkezdődhet az új kamatemelési ciklus. A piac ezt kezdte el árazni, mivel azonban tényleges lépés még negyed évig nem lesz, az euró erősödése is limitált lehet.
Azt azonban figyelembe kell venni, jelzik az elemzők, hogy egy erősebb euró fel is nagyíthatja az EU déli országainak problémáját. Az olasz gazdasági helyzet ugyanis az új kormány színre lépésével nem hogy megoldódott, hanem várhatóan bonyolódni fog. Ráadásul a populista pártok Európa-szerte feszegetik a kereteket, ami dezintegrációhoz vezethet, amely az euró helyzetét nem fogja megerősíteni.
Azt is figyelembe kell venni, hogy a dollár kamatelőnye a közeljövőben várható bejelentésektől sem fog eltűnni, így a hozamvadászat is az amerikai deviza felé fogja tolni a befektetőket. Látva persze Donald Trump meglehetősen kiszámíthatatlan politikáját és kommunikációját, benne van a pakliban, hogy olyan kijelentést tesz, amely megfordítja a mostani folyamatokat, és a dollár gyengülésével jár. Ezt azonban, hasonlóan Trump eddigi lépéseit igen nehéz előrejelezni.