4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fed kamatemelési ciklusától az olajárak emelkedésén át az olasz belpolitikai helyzetig számos kockázati tényező borzolja a befektetők idegeit. A magyar befektetők számára is kézzelfoghatóvá váltak a piaci kockázatok, elég csak a forint utóbbi hetekben tapasztalt gyengülését említeni, hívta fel a figyelmet Forián-Szabó Gergely, az Amundi Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója.

A legutóbbi nemzetközi alapkezelői felmérések alapján a befektetők leginkább a nagy jegybankok túlzott szigorításától, a globális kereskedelmi háborúskodástól, valamint a geopolitikai konfliktusok miatt túlzottan magasra szökő olajártól tartanak. Az utóbbi hetekben az olasz belpolitikai válság is hirtelen előlépett a kockázatok rangsorában. Ezek, és a piac által árgus szemekkel figyelt egyéb kockázatok mind valósak, de a valószínűségük és a piaci hatásuk alapján érdemes közöttük súlyozni – húzta alá az Amundi Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója.

A szakember szerint a kockázatok egy részére a befektetők viszonylag jól felkészültek, a különböző forgatókönyvek hatásait alaposan felmérte és beárazta a piac, egyes esetekben akár túlzott óvatosság is felmerülhet. Ilyen tényező például a globális infláció veszélye, amire már régóta számítanak a befektetők. A jelenleg árazott várható inflációs pályához képest könnyen jöhet akár megnyugvás is, főként, ha érdemben lassulna a növekedés a világban. A feltörekvő gazdaságokkal szembeni általános óvatosság sem tűnik minden esetben indokoltnak, jelen helyzetben a sebezhetőség alapján érdemes még jobban differenciálni az egyes országok és piacok között. Az olajár féktelen emelkedésével kapcsolatos aggodalmak is túlzottak lehetnek, hiszen azt látjuk, hogy a geopolitikai feszültségek miatt átmenetileg kieső kínálatot a többi kitermelő ország viszonylag gyorsan tudja pótolni.

Vannak ugyanakkor olyan kockázatok, melyek esetében a piacok nem készültek fel a legrosszabb forgatókönyvekre, főként azért, mert nehéz felmérni ezeknek a valószínűségét és a potenciális következményeit. Ilyen lehet például a globális külkereskedelmi háború, amit az USA elnökétől időről időre felröppenő agresszív nyilatkozatok alapján komolyan kellene venni, mégis kevesen gondolják, hogy a világ első számú gazdasága megkockáztatna egy globális recesszióval fenyegető, ezáltal az USA-ra is nagyon veszélyes kereskedelmi csatározást. Ezért a piacok inkább valószínűtlen eseményként, ún. "tail risk"-ként kezelik ezt a forgatókönyvet.

Hasonló a helyzet az olasz belpolitikai helyzet kapcsán: a márciusi választásokon többséget szerző politikai erők közös nevezője az osztogatás és az európai intézmények – köztük az euró – bűnbakként kezelése. Mindez egy olyan országban, ahol a hatalmas állami adóssághegy finanszírozása az EKB segítsége nélkül nehezen lenne elképzelhető. Bár az utóbbi hetekben felerősödő piaci turbulencia óvatosságot tükröz, a piaci szereplők többsége továbbra is elképzelhetetlennek tartja, hogy Olaszország kilépjen az eurózónából.

Magyarország mostanában szerencsére ritkán bukkan fel a legrizikósabb piaci sztorikban, de akadnak azért olyan kockázatok, amire érdemes lehet figyelni. A közelmúltban például az MNB hitelességével kapcsolatban merültek fel kérdőjelek, miután a hosszú hozamok leszorítását célzó programjuk egyelőre nem tűnik sikeresnek. Ez nem jó ómen egy olyan időszak előtt, amikor nőtt a valószínűsége annak, hogy a piacok tesztelhetik a magyar jegybank elkötelezettségét. Ha például a közép-európai régióban feltámadna az infláció (ami a bérdinamika fényében nem is elképzelhetetlen), vagy akár csak a forint kezdene el tartósabban gyengélkedni, az MNB-nek nehéz lesz majd okosat húznia. Ha úgy tesz, mintha nem zavarná a forint gyengülése, vagy a kötvényhozamok emelkedése, a befektetők a megkötött kezűnek tűnő jegybankkal szemben vérszemet kaphatnak. Ha viszont az eddigi „lazasági fogadalmát” feladva hátat fordít az hosszú ideig fenntartott alacsony kamatszintre vonatkozó ígéretének, azzal bedobhatja a gyeplőt a lovak közé. Jelenleg ugyanis a befektetői fejekben nincs még előkészítve a hazai monetáris fordulat, így a hozamkörnyezet hirtelen megugorhatna, még a hosszabb lejáratokon is. Pedig a kormány és a jegybank részéről elhangzó ambiziózus növekedési célokat megalapozó hitelezési boom-hoz még hosszú ideig szükség lenne az alacsony és viszonylag stabil kamatkörnyezetre – emelte ki Forián-Szabó Gergely.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!