4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt másfél évben több tőzsdei vállalkozásban is számottevő részesedést szerzett - közvetlenül vagy áttételesen - Mészáros Lőrinc. A cégek részvényeinél viszont az elmúlt hónapokban valami megtört.

Világraszóló történet volt tavaly az akkoriban még tandemben hasító Konzum- és Opus-részvények teljesítménye. A Konzum papírok a 2016-os évet 51 forinton zárták, és a következő év tavaszán még a 150-200 forint közötti sávban mozogtak - ekkor látott napvilágot Mészáros Lőrinc tulajdonszerzése. Ezután óriási változások történtek, az év végére már a legnagyobb, a blue chipeket is meghaladó forgalmat generált a kereskedés bizonyos napokon. A Konzum árfolyama 2017-ben 6600 százalékkal emelkedett, miután az évet 3434 forinton zárta. Igaz előtte decemberben járt még ennél magasabban is a kurzus, amikor megközelítette a 3800-as szintet.

Januárban azonban elfogyott a lendület, ráadásul a választások előtti politikai történések, így például a Fidesz váratlan hódmezővásárhelyi veresége is elbizonytalanította a vevőket. A papírok árfolyama emiatt március végéig folyamatosan lefele tartott. Április 8-án az újabb kétharmados választási győzelem után azonban úgy tűnt, a részvényesek szerencse csillaga újra felragyog, ennek megfelelően kilőttek a részvények. Erre az is rátett egy lapáttal, amikor április végén kiderült, Mészáros Lőrinc lemond a felcsúti polgármesteri címről, hogy üzleti érdekeltségeire koncentrálhasson. Ezt követően elindultak a pletykák, amelyek egyrészt a meglévő társaságok további akvizícióiról szóltak, másrészt újabb tőzsdei cégek megszerzéséről.

A remények azonban nem váltak valóra. A Konzum ugyan a korábban bejelentett idegenforgalmi akvizíciókat (Hunguest Hotels, illetve más szállodák) és az ezek végrehajtásához szükséges tőkeemelést végrehajtották, de egyelőre további lépések nincsenek képben. Igaz, a helyzeten még javíthat valamit a részvények feldarabolása, az úgynevezett split. Ennek kapcsán Fekete Péter, a Konzum Nyrt. vezérigazgató-helyettese azt mondta, a split célja az, hogy vonzóbbá tegyék a kisbefektetők és intézményi befektetők számára a Konzum-részvényeket. A befektetői bázis szélesítése, illetve az ebből adódó kereslet- és forgalombővülés pedig potenciálisan árfolyamnövelő hatással is járhat, amelyet korábban már több hazai blue chipnél is megfigyelhettünk.

Ugyan ilyen lépésről nem adott számot, de az árfolyamát tekintve a Konzumhoz hasonló utat járt be a másik "régi" Mészáros Lőrinc érdekeltségében lévő cég, az Opus is. A részvény 2016-ot 40 forinton zárta, hogy aztán 2017 végére már 700-at érjen. Azonban a médiaérdekeltséget is magába foglaló vállalat is járt előtte néhány héttel magasabban (794 forint volt a történelmi csúcsa). A tavaszi lejtmenet után ugyan itt is láthattunk egy feltámadást áprilisban, az utóbbi napokban viszont a 600 forintos szintet vette célba a részvény.

Az egyik leggazdagabb magyar érdekeltségébe tartozó biztosító a CIG Pannónia a tavalyi esztendőt 488 forinton zárta, míg az utóbbi napokban már a 420-as szint alatt is járt. Hasonló a helyzet az ingatlanportfóliója miatt megvásárolt Appeninn papírjaival, melyek árfolyama az év végi 719 forinttal szemben 580 forinton jár.

Miután a Mészáros-papírok közül eddig egyetlen részletes elemzés látott napvilágot a Konzumról, ezért ilyen információkra nem igazán lehet támaszkodni a történek mögött álló okok feltárásakor.

A további lejtmenet mellett szól az a tény, hogy a befektetők úgy általában negligálják a magyar eszközöket. Ez az utóbbi időszakban megmutatkozott a forintra nehezedő nyomásban éppen úgy, mint az emelkedő kötvényhozamokban. Ez egyébként a részvénypiacon is látszik, hiszen a BUX az év eleje óta számottevően csökkent. Januárban a csúcsa 41 500 pont felett volt, az utóbbi napokban pedig 35 000 pont körül mozog az index. Többek között ennek is betudható, hogy hiába került be a Konzum egy regionális indexbe (MSCI), az intézményi befektetők nem egyelőre nem tolonganak a papírért. Ugyanakkor a technikai elemzések szerint mind a Konzum, mind az Opus túladott szinten van, így némi korrekció akár időszerű lehetne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!