Járvány ide vagy oda, szinte nem volt olyan hónap idén, amikor ne jelentettek volna be jelentős logisztikai beruházást Magyarországon. Ezekből jókora falathoz jutott a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér tőszomszédja, Ecser, amelynek külterületén kiváló adottságú ipari ingatlanok nőnek ki a földből. Ráadásul további megfelelő - igaz nem önkormányzati - telkek is rendelkezésre állnak. A felépülő raktárközpontok révén keletkező iparűzési adóból méretes bevétele lehet a kistelepülésnek, ahol így folytatódhat az infrastruktúra fejlesztése és más, akár szociális beruházásokra is sor kerülhet. Ehhez azonban a település vezetőinek el kell érni, hogy ne vonják el ezt a pénzt, mint ahogy az ötmilliárd forint feletti beruházások esetében ezt megteszi a kormány.
Kedden vált nyilvánossá, hogy a belgiumi Weerts Group 30,6 hektárnyi területet vásárolt. A hatalmas telken 120 ezer négyzetméternyi raktárt hoznak létre több tízmilliárd forint értékben. A belga nagyvállalat nem kispályás: a logisztikai szektorban, az ingatlanfejlesztésben és az autóversenyzésben is érdekelt. Gyárakat, irodaházakat, lakásokat is épített már Belgiumban, Luxemburgban és Németországban, ezen kívül ez a cégcsoport birtokolja a világhírű WRT versenyautó-istállót, amelynek autói többek között a FIA GT versenyein szerepelnek.
„A járvány ellenére is pezseg a magyar logisztikai ingatlanpiac sőt, az e-kereskedelem felfutása további raktárigényeket generálhat. Az külön biztató, hogy a logisztikai szektorban az ecserihez hasonló fejlesztések indulnak, hiszen ez az ágazat biztosítja a gazdaság vérkeringését.”
– mondta el Takács Péter, a tranzakcióban közreműködött VLK Cresa tanácsadó cég partnere.
A Weerts Group komoly szereplőnek számít a raktár- és logisztikai szektorban. A vállalatnak jelenleg 250 ezer négyzetméter fejlesztése van megvalósítási szakaszban Belgiumban, Németországban és Magyarországon, emellett további 300 ezer négyzetméter előkészítés alatt. Magyarországon 2015 óta van jelen a Weerts Group a nagytarcsai ipari parkban, ahol most zajlik a helyi bázis bővítése, az a munka várhatóan 2021 elejére készül el összesen 46 ezer négyzetméteren.
Az Erste áprilisban 57 hektárnyi területet adott el a dán JYSK bútorkereskedő cégnek, az ugyancsak egy hatalmas (147 ezer négyzetméteres) raktárközpontot fog építtetni ott mintegy 200 millió euró értékben.(Ez a tranzakció is a VLK Cresa közreműködésével jött létre) Ezt a megrendelést az ipari ingatlanok kivitelezésében rakátagyorsasággal előrébb jutó Market Zrt. nyerte el és már meg is kezdték az előkészületeket. A dán vállalat már most közölte, hogy a későbbi bővítésre is gondoltak. A bank arra készül, hogy a közel 90 hektárnyi fennmaradó területre is hamarosan megtalálja a befektetőt.
Ecseren az ipari cégek is jól járhatnak, főleg, ha közel kerülnek a kormányzati programokhoz. Ilyen a V-Casting Öntödei Termelő és Szolgáltató Kft., a cég a napokban 261 millió forint kormányzati támogatást kapott, vagyis a tervezett 522,5 millió forintos beruházásának a felét közpénzből teheti meg. A társaság saját fejlesztésű termékekkel ért el jelentős forgalmat, 2018-as árbevételének csaknem a fele, több mint egymilliárd forint a külföldi értékesítésekből származott.
Ecser tehát nem szűkölködik új pénzekben, éppen két hete még a külügyi és külgazdasági miniszter jelenlétében közölték, hogy a Lidl áruházlánc egy 62 ezer négyzetméteres regionális elosztóközpontot hoz létre mintegy 35 milliárd forint értékben. Ehhez a beruházáshoz 1,2 milliárd forinttal a kormány is hozzájárult.
Másfél évtizede már felkerült a térképre Ecser, akkor a Budapest Airport jó időben lépett és megvette azt a projekttársaságot, amelyik egy cargo cityt szeretett volna felépíteni Ecseren, rögtön a repülőtér mellett. Később a repülőtér üzemeltetője a saját telkén belül hozzá is fogott a fejlesztéshez, ami több ütemben több ezer négyzetméternyi, légi áruk elosztására alkalmas bázis lesz.
Egyértelmű, hogy a járványhelyzet nyertese a logisztikai ágazat az e-kereskedelem felfutása további raktárigényeket szül, ezt a fejlesztők igyekeznek kihasználni. Idén a második negyedévben 64 ezer négyzetméterrel bővült a budapesti és a Budapest környéki agglomeráció spekulatív ipari ingatlanállománya. A legnagyobb nemzetközi és hazai ingatlan tanácsadókat tömörítő Budapesti Ingatlantanácsadók Egyeztető Fórumától (BRF) megtudtuk, hogy átadták a fóti East Gate Business Park új épületét (17.780 m2), a CTPark South legújabb raktárát Dunaharasztinál (22.840 m2), a Nagytétényben a Prologis Harbor DC11-es épületét (13.520 m2) és a Budapest Dock Szabadkikötő legújabb fázisát (10.000 m2). A teljes állomány a félév végén 2.351.110 négyzetméter volt.