Félő, hogy a júliusi ünnepi hangulat után másnaposan fognak ébredni az amerikai részvénypiacok augusztusban, írta ügyfeleinek szánt hírlevelében a Morgan Stanley. A befektetési bank elemzői szerint ugyan örvendetes volt az erősödés, hiszen a Nasdaq Composite indexe több történelmi rekordot is megdöntött, miközben a Dow Jones és az S&P 500-as karnyújtásnyira volt ettől, ám a kimerülés jelei már láthatók. Kevés olyan hatást látnak ugyanis, amely további lendületet adhat a piacoknak. A második negyedéves amerikai GDP – a vártnak megfelelően – nagyon erős volt, 4,1 százalékkal bővült a gazdaság az egy évvel korábbihoz képest. Emellett a húzópapírok közül is láttunk a várakozásnál jobb számokkal előrukkoló vállalatokat, így például az Amazont vagy éppen a Google-t. Ugyanakkor a technológiai papírok legfontosabb csoportja (FAANG- Facebook, Apple, Amazon, Netflix és Google/ Alphabet) vegyesen teljesített, hiszen az említett két jó adatsort a Netflix és a Facebook vártál gyengébb növekedési kilátásai "ellensúlyozták". Korábban pedig egyértelműen a technológiai vállalatok húzták felfele az indexeket.
A befektetők egy része elkezdte learatni a profitot, és a szakértők szerint megjelentek az eladók a piacon. A gond az, hogy a Morgan Stanley szerint még csak most kezdődtek az eladások, és ez a várakozásuk szerint a következő hetekben tovább folytatódhat. Ennek pedig korrekció lesz a következménye. Ráadásul a befektetési bank elemzése szerint könnyen lehet, hogy még az idén februárinál is nagyobb visszaesést láthatunk majd. Az elemzők szerint azoknak érdemes mindenképpen óvatosnak lenni, akik portfóliójában felül vannak súlyozva a technológiai, és a fogyasztás vezérelt vállalatok részvényei. Emellett az úgynevezett small cap (tengerentúli szempontból kisebb méretű vállalatok) papírjai szenvedhetik meg jobban az általuk várt korrekciót.
Februárban az akkori történelmi rekordokhoz képest a visszaesés szignifikánsan nem lépte túl a 10 százalékos szintet, így az elemzők szerint az a korábbi emelkedés korrekciója volt. Ráadásul, ahogy fent jeleztük, a piacok nagyjából ledolgozták az akkori esést, sőt a Nasdaq túl is szárnyalta a korábbi rekordokat. A júliusi emelkedés egyébként igen látványos volt, hiszen a Dow 4 százalék feletti pluszt mutatott július 30-án a hónap első napjához képest, míg az S&P 500-as esetében 3 százalék feletti növekedésről beszélhetünk. A Nasdaq azért mutat csak 1,6 százalékos pluszt, mert a múlt héten két komoly esést hozó napja is volt, a Facebook és a Twitter is óriási 20 százalékos veszteségeket szenvedett el a gyorsjelentésüket követően.
Az elemzők szerint a leolvadásnak már vannak jelei, hiszen több szektor esetében is azt látjuk, hogy a korábbi szinteket nem tudták elérni, ez alól a technológiai és fogyasztásorientált tech (ide sorolják a szakértők az Amazon és a Netflix papírjait) vállalatok mindenképpen kivételt jelentenek. Hogy ez a két iparág nem esett túl sokat, nem jelenti azt, hogy nem is fognak, figyelmeztetett a Morgan Stanley. Az elemzők szerint az erős értékeltségi szintű árazás miatt egy-egy gyengébb adatsort keményen büntet a piac. Ráadásul a Facebook és a Netflix eredménye miatt több befektető is elbizonytalanodott, ami pénzek kivonását eredményezi ezekből a szektorokból. Többek között a fentiek miatt a Morgan Stanley elemzői úgy látják, hogy az S&P 500-as index akár rövid távon is 10 százalékos korrekciót szenvedhet el.