3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump imádja, ha szárnyal a Wall Street, most viszont úgy tűnik komolyan megbicsaklottak az indexek. Felmerül a kérdés, hogy az elnök akar-e a biztató szép szavakon túl is tenni azért, hogy újra lendületet vegyen a piac.

Kedden a kereskedés elején még úgy tűnt, akár emelkedhetnek is a piacok, miután Donald Trump egy megnyugtatónak szánt Twitter-bejegyzéssel próbált a befektetőkre hatni. A kínaiakkal folytatott kereskedelmi háború apropóján írta, hogy – bár bízik a megállapodásban, - ha nem sikerülne a kitűzött 90 napos moratórium alatt megegyezni Hszi Csin-pinggel, akkor is meghosszabbítható a vámok kivetésének elhalasztása.

 

 

Az üzenet azonban úgy tűnt, nem igazán hatott, sőt inkább kontraszelektívnek tűnt. A befektetők egy része ugyanis úgy véli, a G20-as csúcs pozitív hírei csak a reménykeltést szolgálták, de a felek álláspontja messze van egymástól, és nem várható megegyezést az USA és Kína között.

Trump "tőzsde fetisizmusáról" már az mfor.hu is írt korábban, az elnök ugyanis főleg a tavalyi év nagy emelkedését saját sikeres elnöki tevékenységével hozta összefüggésbe. Így amíg újabb és újabb rekordokokat döntöttek a Wall Street legfontosabb indexei, addig rendre beszámolt erről a Twitteren, majd a lejtmenet kapcsán nagy csönd következett, vagy olyan üzenetek, amelyek próbálták a befektetői hangulatot javítani.

Ezt a jelenséget egyébként az amerikai szaksajtó már el is keresztelte Trump Put-nak, amely a korábban használt Fed Put alapján született. Mint azt az Equilor elemzői megjegyzik, az eredetileg Alan Greenspan jegybankelnök alatt elterjedt Fed put lényege az volt, hogy ha rossz hírek jönnek a részvénypiacról, akkor a jegybank beavatkozik és kamatokat csökkent, így védve a piacot a jelentős eséstől. Ehhez hasonló a mostani helyzet is, az új megfigyelés szerint, amennyiben esnek a piacok Trump beavatkozik, hogy megállítsa azt.

Az elnök szeret a részvénypiacokra hivatkozni, ha a teljesítményéről kérdezik, így logikus, hogy sokat tesz azok esése ellen. Amikor komolyabb esések voltak, eddig mindig bejelentett valamit, amivel megnyugtatta a piacokat. Kérdés, hogy meddig tudja játszani ezt a játékot, és meddig hiszik el a piaci szereplők, hogy valóban képes megvédeni a piacokat az eséstől. A keddi nap tapasztalata az, hogy a szép szavakkal immár aligha lehet részvény vásárlásra ösztönözni a befektetőket, már csak azért is, mert közben a piacok a gazdaság erőteljes lassulását várják, illetve továbbra is fenyeget a Fed további kamatemelése.

A kérdés most az, hogy Trump számára mennyire fontos a tőzsdék helyzete, és az indexek emelkedése, és meddig hajlandó ezek ügyében elmenni. Az aktuális helyzet kapcsán például az sem egyértelmű az Equilor elemzői szerint, hogy mi fog történni, ha a piacok nyugtatásának súlyos politikai ára lehet, például egy jelentősen rosszabb megállapodás Kínával a kereskedelemmel kapcsolatban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!