3p

Ami azt jelenti, számszerűen már az év végére félig teljesülhet azon kormányzati cél, hogy a magánszemélyek 2023 végére 11 ezer milliárd forint értékű állampapírt birtokoljanak.

Varga Mihály pénzügyminiszter 2018 végén tűzte ki, hogy az akkor 5900 milliárd forintra rúgó lakossági állampapír-állomány öt éven belül valamivel több mint 5 ezer milliárddal, 2023 végére 11 ezer milliárdra növekedjék. Aminek teljesülése azt jelentené, hogy Magyarország gyakorlatilag önfinanszírozóvá válna, azaz adósságait jó eséllyel kizárólag belföldön kibocsátott állampapírokból befolyó összegekkel lenne képes fedezni, e célból nem kellene külföldi forrást igénybe vennie. Amivel a 2008 őszén kirobbant válság miatt oly nagy pusztítást végzett devizaárfolyam-kockázat is eltűnhetne.

Az állampapír-vételek serkentése érdekében tetette a kormány az Országgyűléssel június 1­-jétől kamatadó-mentessé az újonnan kibocsátott állampapír-sorozatokat, s dobta piacra az ötéves futamidejű, a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben kiugróan magas, évente közel 5 százalékos átlaghozamot kínáló Magyar Állampapír (MÁP) Pluszt.

Amelybe aztán áramlottak a lakossági megtakarítások, méghozzá olyan jelentős mértékben, amelyre talán még a kormányzat sem számított. A MÁP Plusz állománya mára elérte a 2500 milliárd forintot. Bár az első két hónap kimagasló értékesítéseit (június: 883 milliárd, július: 534 milliárd) augusztusban megtorpanás követte (309 milliárd), azután ismét emelkedés jött, szeptemberben 329 milliárd, októberben pedig már 368 milliárd forint értékben fogyott a szuperkötvényekből – derül ki az Államadósság Kezelő Központ adataiból. 

Érdekesség, annak ellenére, hogy október 14-étől megszűnt az a trükközési lehetőség, miszerint számos magánszemély – jobbára a tehetősebbek – a megvásárolt MÁP Plusz-jaik fedezetére lombardhitelt vettek fel, amelyekből ismét szuperkötvényeket vettek, október második felében még több MÁP Plusz fogyott, mint a tiltás előtti két hétben.

A vártnál jóval nagyobb MÁP Plusz-értékesítés csillapítása céljából nem kizárt, hogy az ÁKK csökkenti majd a későbbi sorozatok átlaghozamait – piaci körökből származó értesüléseink szerint ez már napirenden van.

Ez a 2500 milliárdos MÁP Plusz-állomány persze nem jelenti azt, hogy máris teljesült volna az 5 ezres többletcél fele, miután az új slágerpapírba részben más sorozatokból csoportosítottak át forrásokat. De ha folytatódik a mostani tendencia, akkor ez még az idén összejöhet.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma nyilvánosságra hozott legfrissebb adatai még csak a szeptemberre vonatkoznak. Eszerint a háztartásoknál lévő állampapír-állomány szeptember végén 1500 milliárd forinttal volt több a négy hónappal korábbinál.

A 7407,4 milliárd forintos szeptember végi lakossági állampapír-állományból a forintban denominált éven túl lejáró papírok 4802 milliárdra rúgtak, ez 2166 milliárddal volt több a május véginél.

Ebből 639 milliárdot rövid lejáratú állampapírokból forgathattak át a magánszemélyek, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy ennyivel csökkent ezek birtoklása. Befektetési jegyekből mintegy 300 milliárd érkezhetett. Ezzel szemben a tőzsdei részvények állománya négy hónap alatt 15 milliárddal gyarapodott.

A háztartásokra vonatkozó adatok tartalmazzák a háztartásokat segítő nonprofit intézmények által birtokolt állományokat is, azok 10 milliárddal nőttek június és szeptember között. E körbe jellemzően alapítványok tartoznak, köztük az a most már csak három Pallas Athéné nevű, amelyeket az MNB alapított.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!