A forint ma tovább gyengül, leggyengébb pontján megközelítette a 372 forintot az euró ára (371,925 volt). Jelenleg 370,90 forint egy euró, a dollár pedig 329,40.
A forint gyengülése nem jár egyedül, a lengyel zloty és a cseh korona is hasonlóan viselkedett az utóbbi napokban. Amint a grafikonon látható, egy évre visszatekintve a zloty egyébként többet esett, mint a forint.
Egy fontos mögöttes oka mindenképp van mindennek, hogy a befektetők általában és globálisan is óvatosabbak a kockázatosabb eszközökkel. Ez látszik a növekedési és technológiai részvények, számos árupiaci termék, az európai részvények, a kriptodevizák és egyes feltörekvő piaci devizák süllyedő árfolyamán egyaránt.
Beindult a Powell-bika, majd ki is fulladt
Jerome Powell ismételt kinevezése a Fed elnökévé kezdetben javította az USA-ban tegnap a tőzsdék hangulatát. Később azonban az a nézet kerekedett felül, hogy Powell egy viszonylag szigorú monetáris politikát képvisel majd, legalábbis a másik jelölttel, Lael Brainarddal szemben. Erre nagyot erősödött a dollár és felmentek a kötvényhozamok. Ez a növekedési, technológiai részvényekre és más kockázatos eszközökre is rossz hatással volt.
Erdogan szabadságharca miatt esik tovább a forint?
A forintgyengülésben szerepe lehetett annak is, hogy óriásit esett a török líra, közel kilenc százalékkal 13,8 fölé ment az euróval szemben (a dollár pedig majdnem 12,3 líra).
A líra összeomlása Erdogan elnök beszéde miatt következett be, aki megvédte a közelmúltban végrehajtott drasztikus kamatcsökkentéseket, és megerősítette, hogy folytatni szeretné a “gazdasági függetlenségi háborút”. (Ez teljesen szembe megy azzal, amit a közgazdasági tankönyvek írnak.)
Miért alulteljesítők a magyar eszközök?
Globális szinten egyértelműen alulteljesítő jelenleg a BÉT, érződik a koronavírus miatti félelem, és a kockázatosabb piacok térvesztése – írta hírlevelében a Random Capital. A forintnál megállapítják, hogy “megvan az új, de egyáltalán nem örömteli historikus csúcs”.
A legnagyobb kérdés, hogy mennyi és milyen minőségű fegyvere maradt az MNB-nek erre reagálni, mert ha a múltból indulunk ki, a 370 feletti euróárfolyam már a kellemetlenül magas tartományba esik a jegybanknál – teszik hozzá.
A dollár nyomasztja a forintot?
A KBC Equitas pedig részben a dollár számlájára írja a forintgyengülést.
Miután Powell maradása biztossá vált, a dollár erősödésnek indult, így ez kihatással volt a forintra is, amely tovább gyengült a délután folyamán.
A vírus miatti félelem is rosszat tesz
Csúnyán esnek a részvényárak az EU-ban, aminek fő oka a járványhelyzet lehet, pedig közben viszonylag jó beszerzésimenedzser-indexek érkeztek. Németországban különösen súlyos a probléma, erős vita van a bevezetendő intézkedésekről, és vezető politikusok még a teljes lezárást sem zárják ki. A befektetők pedig, főleg, ha messziről nézik a kontinenst, attól tarthatnak, hogy más országokban is szigorúbb intézkedésekre lesz szükség.
Elesett minden lehetséges ellenállás
A technikai elemzés oldaláról a forint előtt álló kulcsfontosságú ellenállás – az eddigi csúcsnál, a 369,50-es szintnél – elesett, így megnyílt a tér felfelé. Erre utal a Société Generale elemzése, amit az FX Street ismertetett