Látványos emelkedéssel nyitottak a New York-i tőzsdék irányadó indexei, a Dow Jones közel 8 százalékos ugrással indítottak, az S&P 500 és a Nasdaq mutatója pedig a plusz 7 százalékot közelítette az első kereskedési óra végén. A piaci szereplők optimizmusa annak köszönhetően tért vissza, hogy egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az amerikai kormányzat kétezer milliárd dolláros gazdasági mentőcsomagját mégis elfogadják. Mint ismert, a demokraták eddig kétszer is ellene szavaztak, emiatt nem sikerült életbe léptetni a gazdasági programot.
A szakértők úgy látják, hogy ez a gazdasági csomag, illetve a Fed hétfőn bejelentett korlátlan eszközvásárlási programja már kellő muníciót ad ahhoz, hogy az amerikai gazdaság viszonylag kisebb károkkal megússza a koronavírus járványt, illetve annak lecsengését követően a gazdasági visszarendeződés gyors legyen.
Más kérdés, hogy hétfőn a Fed történelmi lépése sem tudta megnyugtatni a befektetőket, és a Dow Jones ipari átlag 3,04 százalékkal, 18 591,93 pontra, az S&P 500-as index 2,93 százalékkal, 2237,40 pontra, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,27 százalékkal, 6860,67 pontra esett.
A következő napokban persze korántsem biztos, hogy a keddihez hasonló meredek emelkedés jellemzi majd a tőzsdéket, könnyen lehet ugyanis, hogy a járvány terjedéséről szóló információk tovább erősítik rövidtávon a bizonytalanságot, újabb esést generálva.
Kedden egyébként az elmúlt hetekben „szétvert” légitársaságok részvényei is némileg erőre kaptak, azt követően, hogy az amerikai képviselőházban a demokraták 40 milliárd dolláros mentőövet dobnának a bajba jutott vállalatoknak. Az American Airlines, a Delta Airlines és a United Airlines nagyjából 10 százalékkal drágult, míg a Boeing árfolyama, amely éppen hétfőn állította le amerikai üzemeit közel 9 százalékkal nőtt.